صفحه 156 از 735 نخستنخست ... 56 106 146 152 153 154 155 156 157 158 159 160 166 206 256 656 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1,551 تا 1,560 , از مجموع 7347
Like Tree10536تشکر

موضوع: سوالات عمومي عكاسي

كاربر همراه Ali Saeedi آواتار ها
    تشکر کرده
    1566

نقل قول نوشته اصلی توسط persian.boy نمایش پست ها
    درود

برای محاسبه ی ابعاد چاپ عکس 2 راه وجود دارد که یکیش سخت و پیچیده است و چون میدونم زیاد فایده ای نداره ، ترجمه نمیکنم . با این حال توضیحاتش کامل و آسونه و با یه زبان دست و پا شکسته میشه فهمید چی میگه : http://www.kenrockwell.com/tech/mpmyth.htm

و اما راه ساده تر ... برای این کار دو تا فرمول ساده وجود داره :

عرض چاپ (اینچ) = تعداد پیکسل های عرض تصویر تقسیم میزان پیکسل های انتخاب شده برای چاپ در هر اینچ (ppi)
    طول چاپ (اینچ) = تعداد پیکسل های طول تصویر تقسیم میزان پیکسل های انتخاب شده برای چاپ در هر اینچ (ppi)

واحد ppi مقیاسی برای تعیین پیکسل در هر اینچه . برای مثال شما میتونین عکس هاتون رو با کیفیت خوب 150ppi چاپ کنین ولی اگه میخواین وضوح چاپ اونقدر بالا باشه که با ذره بین هم نشه تفکیک کرد ، باید با کیفیت 300ppi چاپ کنید . تعداد پیکسل طول و عرض تصویر هم معلومه؛برای مثال سنسور 24.6 مگاپیکسل Sony A900 میتونه با ابعاد 4032×6048 در بهترین حالت عکس بگیره (تذکر : همیشه نباید بالاترین ابعاد رو تو فرمول گذاشت و باید دقت کرد که ممکنه با ابعادی دیگه عکس گرفته باشین) . لذا این سنسور میتونه با کیفیت 150ppi ، در ابعاد 26.88×40.32 اینچ چاپ کنه . هر اینچ هم 2.45 سانتی متره که اینجوری میشه تبدیل کرد .

مگه رزولوشن به لنز هم ربط داره ؟

با آرزوی بهترین ها
    پسر پارسی

پی نوشت (لینک اصلی روش دوم) : http://www.robsphotography.co.nz/Det...al-Images.html

مرسی دوست خوب من
    تا اونجا که می دونم ربط داره
    به نظرتون اگه عکسی روی فوکال 50 مم با 7دی بگیریم
    یک دفعه با لنز 18-55 و بار بعد با لنز 24-105 هیچ فرقی برای چاپ با هم ندارند؟؟

اما راجع به مطالب بالا
    یا من حالم خیلی بده یا سواد پایینه چون چند بار خوندمش ولی نفهمیدم چی شد

سپاس
    persian.boy، Miri و M.Moghadam تشکر می‌کنند.
    Nikon D5100 + AF-S Nikkor 18-105mm 1:3.5-5.6 G ED + AF-S Nikkor 50mm 1:1.8 G + 8mm + Nissin Di622 M2 + Vanguard Alta 233 AP

كاربر بسیار فعال Amir Abdolpanah آواتار ها
    تشکر کرده
    10736

من گمان می کنم، نوع و کیفیت لنز هم شرط مهمی است، عکسی که با لنز خوب گرفته است در نمایش دیتیل موفق تر است. در نتیجه می توان با Dpi کمتری چاپ شود که نتیجه آن افزایش ابعاد چاپ است.
    persian.boy تشکر می‌کند.
    مهمتر از عکاس خوب بودن، انسان شریف بودن است.

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

درود

برای محاسبه ی ابعاد چاپ عکس 2 راه وجود دارد که یکیش سخت و پیچیده است و چون میدونم زیاد فایده ای نداره ، ترجمه نمیکنم . با این حال توضیحاتش کامل و آسونه و با یه زبان دست و پا شکسته میشه فهمید چی میگه : http://www.kenrockwell.com/tech/mpmyth.htm

و اما راه ساده تر ... برای این کار دو تا فرمول ساده وجود داره :

عرض چاپ (اینچ) = تعداد پیکسل های عرض تصویر تقسیم میزان پیکسل های انتخاب شده برای چاپ در هر اینچ (ppi)
    طول چاپ (اینچ) = تعداد پیکسل های طول تصویر تقسیم میزان پیکسل های انتخاب شده برای چاپ در هر اینچ (ppi)

واحد ppi مقیاسی برای تعیین پیکسل در هر اینچه . برای مثال شما میتونین عکس هاتون رو با کیفیت خوب 150ppi چاپ کنین ولی اگه میخواین وضوح چاپ اونقدر بالا باشه که با ذره بین هم نشه تفکیک کرد ، باید با کیفیت 300ppi چاپ کنید . تعداد پیکسل طول و عرض تصویر هم معلومه؛برای مثال سنسور 24.6 مگاپیکسل Sony A900 میتونه با ابعاد 4032×6048 در بهترین حالت عکس بگیره (تذکر : همیشه نباید بالاترین ابعاد رو تو فرمول گذاشت و باید دقت کرد که ممکنه با ابعادی دیگه عکس گرفته باشین) . لذا این سنسور میتونه با کیفیت 150ppi ، در ابعاد 26.88×40.32 اینچ چاپ کنه . هر اینچ هم 2.45 سانتی متره که اینجوری میشه تبدیل کرد .

مگه رزولوشن به لنز هم ربط داره ؟

با آرزوی بهترین ها
    پسر پارسی

پی نوشت (لینک اصلی روش دوم) : http://www.robsphotography.co.nz/Det...al-Images.html
    در عمل فاکتورهای مهم دیگری وجود دارند که تعیین کننده حداکثر اندازه چاپ مناسب خواهند بود.
    ۱- اندازه چاپ: در چاپ‌های بزرگ، مقدار دقت چاپ به تدریج کمتر خواهند شد. یعنی یه عنوان مثال می‌توان عکس ۵۰در۷۰‌ای که با ۲۴۰dpi چاپ شده، در اندازه ۲۰۰در۱۵۰ اما با دقت ۱۵۰dpi چاپ کرد و در عمل و به چشم، تفاوت خیلی زیادی نداشته باشند. ( اعداد فوق به عنوان نمونه ذکر شده‌اند)
    ۲- فاصله معمول دیدن عکس چاپ شده: اگر قرار است عکسی در فاصله ۳ متری دیده شود نسبت به عکسی که در فاصله ۱ متری قرار می‌گیرد، دقت چاپ کمتری می‌تواند داشته باشد.
    ۳- وضعیت اولیه عکس: بسیاری از عکسهایی که با کیفیت پایین از لحاظ جزئیات و رنگ و روشنایی تهیه شده باشند، نمی توان از حد مشخصی بزرگتر چاپ کرد. برعکس، عکسهایی که ملاط اولیه خوبی دارند را می‌شود بزرگتر از حدودی که با فرمول بدست می‌اید، چاپ کرد. در این فاکتور، معیارهایی نظیر کیفیت عکس دوربین و نوع لنز نیز می‌توانند دخیل باشند.
    ۴- وضعیت پروسس و کیفیت interpolation : هر چه بهتر باشد، عکس را بهتر می‌توان در سایزهای بزرگتر چاپ کرد
    Kaveh Ghobadi، MMehdikhani، Navid7h و 12 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    2604

نقل قول نوشته اصلی توسط nmroshan نمایش پست ها
    در عمل فاکتورهای مهم دیگری وجود دارند که تعیین کننده حداکثر اندازه چاپ مناسب خواهند بود.
    جناب روشن، یک فایل RAW ( خروجی 5DII ) که با لنزی خوب و شرایط نورپردازی ایده آل گرفته شده باشه رو تا چه ماکزیمم ابعادی میتوان چاپ قابل قبولی کرد ؟ ( 21MegaPix )

كاربر فعال persian.boy آواتار ها
    تشکر کرده
    4662

نقل قول نوشته اصلی توسط Amir Abdolpanah نمایش پست ها
    من گمان می کنم، نوع و کیفیت لنز هم شرط مهمی است، عکسی که با لنز خوب گرفته است در نمایش دیتیل موفق تر است. در نتیجه می توان با Dpi کمتری چاپ شود که نتیجه آن افزایش ابعاد چاپ است.
    جناب عبدل پناه درود بر شما
    به غیر از شارپنس و کیفیتی که در اثر لنز بر روی خروجی اعمال میشه ، آیا لنز در رزولوشن هم تاثیر داره ؟ مگه رزولوشن از سنسور بدست نمیاد ؟

۳- وضعیت اولیه عکس: بسیاری از عکسهایی که با کیفیت پایین از لحاظ جزئیات و رنگ و روشنایی تهیه شده باشند، نمی توان از حد مشخصی بزرگتر چاپ کرد. برعکس، عکسهایی که ملاط اولیه خوبی دارند را می‌شود بزرگتر از حدودی که با فرمول بدست می‌اید، چاپ کرد. در این فاکتور، معیارهایی نظیر کیفیت عکس دوربین و نوع لنز نیز می‌توانند دخیل باشند.
    به شما هم درود می فرستم
    به نکته ی خیلی خوبی اشاره کردید . کاملا صحبتتون درسته . یه سوال هم درباره ی فرمولی که خودم ارایه کردم دارم ؛ این فرمول حداکثر سایز چاپ رو در کیفیت های مختلف نشون میده . آیا راهی وجود داره که بدون جابجا شدن DPI ، به سایز بیشتری برسیم ؟

با آرزوی بهترین ها
    پسر پارسی

تشکر کرده
    10736

جناب عبدل پناه درود بر شما
    به غیر از شارپنس و کیفیتی که در اثر لنز بر روی خروجی اعمال میشه ، آیا لنز در رزولوشن هم تاثیر داره ؟ مگه رزولوشن از سنسور بدست نمیاد ؟

به شما هم درود می فرستم
    به نکته ی خیلی خوبی اشاره کردید . کاملا صحبتتون درسته . یه سوال هم درباره ی فرمولی که خودم ارایه کردم دارم ؛ این فرمول حداکثر سایز چاپ رو در کیفیت های مختلف نشون میده . آیا راهی وجود داره که بدون جابجا شدن DPI ، به سایز بیشتری برسیم ؟

با آرزوی بهترین ها
    پسر پارسی
    درست است. ابعاد پیکسلی عکس از سنسور به دست می آید، جناب روشن کامل توضیح دادند.
    فرض کنید همان 18-55 و 24-105 روی 50 مم، اگر عکس 18-55 را با dpi 300 چاپ کنیم. عکس 24-105 با dpi کمتر همان کیفیت را می دهد. قبول دارید؟
    این از نتیجه افزایش کیفیت لنز و کاهش dpi در چاپ است که به بزرگتر شدن بعد قابل چاپ می پردازد. نحوه دیگر interpolation است که ابعاد پیکسلی عکس را با میان یابی افزایش می دهد. وقتی تصویر یک لنز با کیفیت بزرگ شود، کیفیت کراپ 100 درصد آن پایین می آید، تا جایی که به کیفیت مثلا 18-55 رسید، آن گاه ابعاد پیکسلی عکس بزرگ شده است و وقتی هر دو با dpi برابری چاپ شوند. مسلما عکس لنز با کیفیت به سبب interpolation بزرگتر خواهد بود.

فکر می کنم واضح باشد.
    ویرایش توسط Amir Abdolpanah : Friday 19 August 2011 در ساعت 12:14
    persian.boy، patomat، Miri و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر همراه patomat آواتار ها
    تشکر کرده
    480

رزولوشن هیچ ربطی به لنز نداره ولی لنز توی کیفیت تصویر تاثیر داره منظورشون اینه که جزییات وقتی بالا باشه میشه تعداد پیکسل در اینچ رو پایین تر آورد تا به چاپ بزرگتری رسید

ویرایش:شرمنده خط رو خط و دخالت رخ داد!
    Amir Abdolpanah تشکر می‌کند.
    نردبان این جهان ما و منی است/عاقبت این نردبان افتادنیست/لاجرم هرکس که بالاتر نشست/استخوانش سخت تر خواهد شکست/
    علی فلاحی نژاد

كاربر فعال persian.boy آواتار ها
    تشکر کرده
    4662

نقل قول نوشته اصلی توسط Amir Abdolpanah نمایش پست ها
    درست است. ابعاد پیکسلی عکس از سنسور به دست می آید، جناب روشن کامل توضیح دادند.
    فرض کنید همان 18-55 و 24-105 روی 5- مم، اگر عکس 18-55 را با dpi 300 چاپ کنیم. عکس 24-105 با dpi کمتر همان کیفیت را می دهد. قبول دارید؟
    این از نتیجه افزایش کیفیت لنز و کاهش dpi در چاپ است که به بزرگتر شدن بعد قابل چاپ می پردازد. نحوه دیگر interpolation است که ابعاد پیکسلی عکس را با میان یابی افزایش می دهد. وقتی تصویر یک لنز با کیفیت بزرگ شود، کیفیت کراپ 100 درصد آن پایین می آید، تا جایی که به کیفیت مثلا 18-55 رسید، آن گاه ابعاد پیکسلی عکس بزرگ شده است و وقتی هر دو با dpi برابری چاپ شوند. مسلما عکس لنز با کیفیت به سبب interpolation بزرگتر خواهد بود.

فکر می کنم واضح باشد.
    با درود دوباره
    سپاسگذارم ... بسیار روشن و واضح بود . بنده هم از ابتدا روی همین موضوع تاکید داشتم (البته به صورت استفهام انکاری) . فکر کنم برای همه مشخص باشه که ابعاد از حیث پیکسل ، زاییده ی سنسوره . واسه همین ، موردی که دوست عزیزم علی مطرح فرمود کمی برام عجیب بود . درباره ی کیفیت هم شما و هم باقی دوستان 100% درست می فرمایید ؛ شارپنس و دیگر فاکتورهای کیفی دو لنز وقتی به مرحله ی مقایسه می رسه ، قطعا می تونه تغییراتی رو در کیفیت چاپ (نه در ابعاد) اعمال کنه .

در واقع ابعاد یک عکس ، چه با کیفیت باشه و چه بی کیفیت ، فقط به سنسور مربوط میشه . یعنی در تراکم های یکسان شما هر لنزی که روی بدنه ببندید ، در نهایت فقط یک خروجی خاص بهتون میده . البته این خروجی و این چاپ با یک لنز خوب ، می تونه بسیار بهتر و چشم نواز تر باشه . همچنین همانطور که به درستی فرمودید ، با یک لنز بهتر ، ما می تونیم در تراکم کمتر چاپ کنیم و در نتیجه ابعاد رو بالاتر ببریم . نکته ی اساسی هم همین جاست ؛ یعنی در ابعاد ، فقط همین تراکم پیکسل و رزولوشن سنسور دخیله . یعنی شما تا زمانی که این 2 فاکتور رو تغییر ندید ، نمی تونید سایز چاپ رو عوض کنید .

درباره ی سوال دوم هم فکر کنم همون میان یابی که فرمودید بهترین راه باشه که صد البته با کیفیت لنز رابطه ی تنگاتنگی داره . اگر دوستان راه دیگه ای هم بلدن ، لطفا پیشنهاد کنن .

اما راجع به مطالب
    یا من حالم خیلی بده یا سواد پایینه چون چند بار خوندمش ولی نفهمیدم چی شد
    علی جان درود بر شما
    اگه نیاز هست تا روی دوربین خودت مثال بزنم .

با آرزوی بهترین ها
    پسر پارسی
    Miri، Ali Saeedi و M.Moghadam تشکر می‌کنند.

تشکر کرده
    10736

شارپنس و دیگر فاکتورهای کیفی دو لنز وقتی به مرحله ی مقایسه می رسه ، قطعا می تونه تغییراتی رو در کیفیت چاپ (نه در ابعاد) اعمال کنه .
    باز هم که رسیدید سر خانه اول!

یک مثال اغراق آمیز می زنم.

عکس یک اس ال آر 6 مگاپیکسلی و یک کامپکت 10 مگاپیکسلی را در نظر بگیرید. به نظر شما کدام عکس را می شود بزرگتر چاپ کرد و چرا؟

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

یک فایل RAW ( خروجی 5DII ) که با لنزی خوب و شرایط نورپردازی ایده آل گرفته شده باشه رو تا چه ماکزیمم ابعادی میتوان چاپ قابل قبولی کرد ؟
    پاسخ سرراستی برای این سوال وجود ندارد به همان دلایلی که ذکر شد. اما بدون interpolation اگر شرایط عکس خوب باشد به راحتی می‌توان چاپ‌های حدود ۱۰۰ در۷۰ تا ۱۲۰در۸۰ سانتی‌متر با کیفیت خوب تهیه کرد. دقت کنید که این کیفیت بستگی به perception شخص و نیز فاصله دید دارد. اگر کیفیت کمتر را نیز قبول کنیم، اندازه چاپ بیشتر هم خواهد شد. اما اگر کسی بخواهد عکس ۱۲۰ در ۸۰ را از نزدیک بررسی کند، این سایز چاپ برایش رضایتبخش ممکن است نباشد و باید به حدود ۶۰در۴۰ سانتی‌متر رضایت دهد.
    با interpolation خوب نیز احتمالا می‌توان چاپ‌های ۱۵۰در۱۰۰ تا ۱۸۰ در۱۲۰ سانتی‌متری از عکسهای این دوربین تهیه کرد به صورتی که کسی اصلا متوجه interpolation هم نشود. اگر آستانه را پایین تر بیاوریم، امکان چاپ‌های بزرگتر هم فراهم می‌شود.
    اما همانطور که گفتم همه اینها بستگی به فاکتورهای متعددی دارند که براحتی بر حداکثر اندازه چاپ خوب، تاثیر می‌گذارند. به عنوان نمونه علاوه بر فاکتورهای فوق، نوع عکس ( پرتره، منظره، high-detail و ...) در این امر موثر خواهند بود. همچنین نوع کاغذ و کیفیت چاپ نیز.

یه سوال هم درباره ی فرمولی که خودم ارایه کردم دارم ؛ این فرمول حداکثر سایز چاپ رو در کیفیت های مختلف نشون میده . آیا راهی وجود داره که بدون جابجا شدن DPI ، به سایز بیشتری برسیم ؟
    Interpolation
    Navid7h، persian.boy، data و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan