صفحه 157 از 735 نخستنخست ... 57 107 147 153 154 155 156 157 158 159 160 161 167 207 257 657 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1,561 تا 1,570 , از مجموع 7347
Like Tree10536تشکر

موضوع: سوالات عمومي عكاسي

كاربر فعال persian.boy آواتار ها
    تشکر کرده
    4662

نقل قول نوشته اصلی توسط Amir Abdolpanah نمایش پست ها
    باز هم که رسیدید سر خانه اول!

یک مثال اغراق آمیز می زنم.

عکس یک اس ال آر 6 مگاپیکسلی و یک کامپکت 10 مگاپیکسلی را در نظر بگیرید. به نظر شما کدام عکس را می شود بزرگتر چاپ کرد و چرا؟
    درود
    در تراکم یکسان ، خروجی 10 مگاپیکسلی در سایز بزرگتری چاپ میشه . البته کیفیت 6 مگاپیکسلی برای چاپ های بزرگ بیشتره . صحبت بنده این نیست که بخوام فرمایش شما رو رد کنم . من تک تک گزاره هاتون رو می پذیرم . منتها خود ابعاد عکس ، تنها به اون 2 پارامتری که بنده گفتم مربوطه . چیزهایی مثل کیفیت ، یک مفهوم فیزیکی نیست ؛ کیفیت یک مفهوم نسبیه که من و شما می تونیم اونو درک کنیم اما فیزیک و دستگاه چاپ اصلا نمی فهمه کیفیت یعنی چی .

دستگاه چاپ فقط 2 پارامتر رو درک می کنه : تعداد پیکسل های طول و عرض - تراکم چاپ پیکسل ها ... همین ! در واقع شما نمی تونی به دستگاه بفهمونی که چاپگر عزیز (!) لطف کن و عکس DSLR منو بزرگتر از اون COMPACT چاپ کن چونکه DSLR من حتی اگر رزولوشنش کمتر باشه ولی کیفیتش بیشتره و شما باید اینو توی چاپت در نظر بگیری . جناب عبدل پناه ؛ چاپگر عزیز فقط می فهمه که باید تعداد دات ها و پیکسلها رو به نسبتی که شما دوست داری ، در هر اینچ جا بده ... این میشه ابعاد . در واقع اگر تصویر بسیار زشت و بی کیفیت هم باشه ، باز هم دستگاه چاپگر ، ابعاد مشخصی رو ارایه میده .

ما وقتی از بزرگترین ابعاد صحبت می کنیم ، فقط دو فاکتور علمی رو مدّ نظر باید داشته باشم . بقیه ی مواردی که شما تحت عنوان کیفیت ، به درستی داری به اونا اشاره می کنی ، همگی تحت این تعریف باید قرار بگیرن وگرنه هیچ دستگاهی توی دنیا نمی تونه حرف شما رو بخونه . یک بار دیگه هم میگم که بنده صحبت شما رو قبول دارم ولی به نظرم باید بین دو مقوله ی "ابعاد" و "ابعاد با کیفیت" تفاوت قائل بشیم .

با آرزوی بهترین ها
    پسر پارسی
    Amir Abdolpanah، djmehdi_67، Miri و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر بسیار فعال Amir Abdolpanah آواتار ها
    تشکر کرده
    10736

نقل قول نوشته اصلی توسط persian.boy نمایش پست ها
    درود
    در تراکم یکسان ، خروجی 10 مگاپیکسلی در سایز بزرگتری چاپ میشه . البته کیفیت 6 مگاپیکسلی برای چاپ های بزرگ بیشتره . صحبت بنده این نیست که بخوام فرمایش شما رو رد کنم . من تک تک گزاره هاتون رو می پذیرم . منتها خود ابعاد عکس ، تنها به اون 2 پارامتری که بنده گفتم مربوطه . چیزهایی مثل کیفیت ، یک مفهوم فیزیکی نیست ؛ کیفیت یک مفهوم نسبیه که من و شما می تونیم اونو درک کنیم اما فیزیک و دستگاه چاپ اصلا نمی فهمه کیفیت یعنی چی .

دستگاه چاپ فقط 2 پارامتر رو درک می کنه : تعداد پیکسل های طول و عرض - تراکم چاپ پیکسل ها ... همین ! در واقع شما نمی تونی به دستگاه بفهمونی که چاپگر عزیز (!) لطف کن و عکس DSLR منو بزرگتر از اون COMPACT چاپ کن چونکه DSLR من حتی اگر رزولوشنش کمتر باشه ولی کیفیتش بیشتره و شما باید اینو توی چاپت در نظر بگیری . جناب عبدل پناه ؛ چاپگر عزیز فقط می فهمه که باید تعداد دات ها و پیکسلها رو به نسبتی که شما دوست داری ، در هر اینچ جا بده ... این میشه ابعاد . در واقع اگر تصویر بسیار زشت و بی کیفیت هم باشه ، باز هم دستگاه چاپگر ، ابعاد مشخصی رو ارایه میده .

ما وقتی از بزرگترین ابعاد صحبت می کنیم ، فقط دو فاکتور علمی رو مدّ نظر باید داشته باشم . بقیه ی مواردی که شما تحت عنوان کیفیت ، به درستی داری به اونا اشاره می کنی ، همگی تحت این تعریف باید قرار بگیرن وگرنه هیچ دستگاهی توی دنیا نمی تونه حرف شما رو بخونه . یک بار دیگه هم میگم که بنده صحبت شما رو قبول دارم ولی به نظرم باید بین دو مقوله ی "ابعاد" و "ابعاد با کیفیت" تفاوت قائل بشیم .

با آرزوی بهترین ها
    پسر پارسی
    بله حرف شما درست است. من کمی دچار کژفهمی موضوع شده بودم.
    persian.boy تشکر می‌کند.
    مهمتر از عکاس خوب بودن، انسان شریف بودن است.

كاربر همراه Ali Saeedi آواتار ها
    تشکر کرده
    1566

نقل قول نوشته اصلی توسط persian.boy نمایش پست ها
    علی جان درود بر شما
    اگه نیاز هست تا روی دوربین خودت مثال بزنم .

با آرزوی بهترین ها
    پسر پارسی
    پسر پارسی تا این که سایز چاپ شدن عکس فقط و فقط به سنسور و تراکم پیکسل مربوط میشه درست
    اما اصل سوال من اول این بود که اگه من این عکس رو بخوام در بزرگترین حد ممکن با توجه به لنزم روی یه بنر چاپ کنم که قراره حتی از فاصله کمتر از 1 متری دیده بشه این سایز چه مقدار هست و آیا از فرمول خاصی به این سایز می شه رسید؟؟
    توجه داشته باشید که من عکسام رو بدون نور پردازی بلکه فقط با نور طبیعی می گیرم
    و دوربینم هم رزولوشن 16.2 مگاپیکسلی داره
    ممنون می شم روی دوربین و لنز خودم مثال بزنید دوست من

اما راجع به این بحث لنز برای چاپ
    قطعا تاثیر گذاره
    همونطور که وقتی عکسی با دو لنز مختلف در حالت actual pixel دیده بشن متفاوت خواهند بود (در شرایط یکسان)

راستی این Interpolation چی هست؟؟
    persian.boy تشکر می‌کند.
    Nikon D5100 + AF-S Nikkor 18-105mm 1:3.5-5.6 G ED + AF-S Nikkor 50mm 1:1.8 G + 8mm + Nissin Di622 M2 + Vanguard Alta 233 AP

Forum Moderator Miri آواتار ها
    تشکر کرده
    10633

علی جان سلام :)

اما اصل سوال من اول این بود که اگه من این عکس رو بخوام در بزرگترین حد ممکن با توجه به لنزم روی یه بنر چاپ کنم که قراره حتی از فاصله کمتر از 1 متری دیده بشه این سایز چه مقدار هست و آیا از فرمول خاصی به این سایز می شه رسید؟؟
    توضیحات چارت زیر :

هر باکس رنگی معرف شماره مگاپیکسل دوربین و اعداد اطراف چارت بر حسب اینچ و راهنمای اندازه چاپ عکس است. (300ppi)

و یا

كاربر فعال persian.boy آواتار ها
    تشکر کرده
    4662

نقل قول نوشته اصلی توسط Ali Saeedi نمایش پست ها
    پسر پارسی تا این که سایز چاپ شدن عکس فقط و فقط به سنسور و تراکم پیکسل مربوط میشه درست
    با درود دوباره
    علی جان این مواردی که شما می فرمایید همگی در تجربه مشخص میشن . یعنی یک عکاس باید خودش اینقدر آزمون و خطا کنه تا بفهمه با لنزهای مختلف ، چه تراکمی براش مناسب تره . برای اینکه با تراکم بیشتر آشنا بشید ، بنده 2 عکس ارایه می کنم که یکش 75DPI هست و دومی 300DPIیه :

واضحه که اون عکس که کیفیتش بیشتره ، 300DPI محسوب میشه . البته نیازی نیست که شما با آزمون و خطا به این مسئله برسی . دوستان با تجربه ای توی این فروم هستن که از این نظر می تونن به شما کمک کنن . بنده در این زمینه اطلاعات تجربی ندارم که بتونم راهنمایی کنم . لیکن برای اینکه بهتر با فرمول آشنا بشین ، روی دو دوربین براتون مثال می زنم . کیفیت چاپ رو 300DPI در نظر می گیرم که استاندارد خوبیه .

الف) D5100
    بیشترین سایز عکس : 4928×3264
    عرض چاپ (اینچ) = پیکسل عرض تقسیم بر تراکم = 300÷3264 = 10.88 اینچ = 27.63 سانتی متر
    طول چاپ (اینچ) = پیکسل طول تقسیم بر تراکم = 300÷4928 = 16.42 اینچ = 41.70 سانتی متر

ب) 1Ds Mark III
    بیشترین سایز عکس : 5616×3744
    عرض چاپ (اینچ) = پیکسل های عرض تقسیم بر تراکم = 300÷3744 = 12.48 اینچ = 31.69 سانتی متر
    طول چاپ (اینچ) = پیکسل های طول تقسیم بر تراکم = 300÷5616 = 18.72 اینچ = 47.54 سانتی متر

البته اعدادی که من مثال زدم برای 300DPI هست . شما اگر به جای 300 از 200 یا 250 استفاده کنید ، قطعا به ابعاد بزرگتری خواهید رسید . راستی معمولا توصیه میشه که از تراکم های زیر 150DPI استفاده نکنید ؛ چرا که کیفیت بسیار کم میشه .

با آرزوی بهترین ها
    پسر پارسی

پی نوشت 1 : اینها فقط توضیحات بنده روی کاغذ و روی فرمول بود ؛ دوستانی که تجربه ی چاپ با تجهیزات شما رو دارند ، قطعا می تونن به شکل دقیق تری کمک کنند .
    پی نوشت 2 : با دوست عزیزم جناب میری خط رو خط شد ؛ از ایشون صمیمانه پوزش می طلبم .
    ویرایش توسط persian.boy : Friday 19 August 2011 در ساعت 15:54 دلیل: اشتباه نگارشی
    ehsan+، Miri، Ali Saeedi و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    2604

راستی این Interpolation چی هست؟؟
    حضورتون عارض شم که، Interpolation در اصل یک عمل ریاضی است، بمعنی : "درون یابی" ؛ که مدل خطی داره و لگاریتمی ( دو نوع از پر کاربرد ترین درونیابی خطی )
    فرض بفرمائید که به شما چند نقطه ( x,y ) از منحنی یک تابع رو میدهند و هدف، ترسیم نمودار اون تابع است. شما با استفاده از اینترپولیشن، میتوانید چندین نقطه ی دیگر این تابع را، بر اساس نقاط داده شده، بیابید که به واقعیت خیلی نزدیک باشند. مشابه همین روش نقطه یابی اضافی، برای رنگ یابی برای پیکسل هائی که باید ( بمنظور بزرگتر کردن ابعاد پیکسلی عکس ) اضافه شوند، از Interpolation استفاده میشود.

در اصل، درونیابی، نوعی تخمین قابل قبول و نزدیک به واقعیت است.

كاربر همراه Ali Saeedi آواتار ها
    تشکر کرده
    1566

با این تفاصیر رزولوشن 50 مگاپیکسلی هم برای من خیلی کمه که
    یه بنده خدایی ازم خواسته که یکی از عکساش رو به اندازه ی دیوار اتاقش براش چاپ کنم
    یعنی هیچ امیدی نیست؟؟

ممنون دوستان

جناب بیاتی تا چه حد میشه روی این روش حساب کرد؟
    افت کیفیت ؟
    برای این کاری که من می خوام انجام بدم می تونم از این روش استفاده کنم؟

سپاس
    Nikon D5100 + AF-S Nikkor 18-105mm 1:3.5-5.6 G ED + AF-S Nikkor 50mm 1:1.8 G + 8mm + Nissin Di622 M2 + Vanguard Alta 233 AP

Forum Moderator Mehdi Rojaie آواتار ها
    تشکر کرده
    12608

با این تفاصیر رزولوشن 50 مگاپیکسلی هم برای من خیلی کمه که
    یه بنده خدایی ازم خواسته که یکی از عکساش رو به اندازه ی دیوار اتاقش براش چاپ کنم
    یعنی هیچ امیدی نیست؟؟

ممنون دوستان

افت کیفیت ؟
    برای این کاری که من می خوام انجام بدم می تونم از این روش استفاده کنم؟

سپاس
    سلام
    تعیین اندازه مناسب برای چاپ تصاویر دیجیتال
    رابطه رزولوشن و پرینت عکس
    اشارتی در باب تغییر اندازه تصویر

با تشکر
    persian.boy، Ali Saeedi و M.Moghadam تشکر می‌کنند.
    مهدی روجایی

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    2604

در سومین مقاله ای که دوستمون مهدی لینک دادن، توضیحات خوبی اومده.
    خصوصاً اینکه باید پله پله به این کار اقدام کرد.
    نیز برای کاهش سایز عکس، پله پله کوچک کردن، تفاوت چشمگیری در کیفیت خواهد داشت ( تجربه ی خود بنده )

حقیقت اینه که بنده هنوز اقدام به بزرگ کردن عکسهای دوربینم برای چاپ نکرده ام.
    این کامنت ها بنده رو برای کسب تجربه در این زمینه، بشدت ترغیب کرده :)

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    76

سلام
    وقتی از Exposure Compensation یا جبران نوری دوربین استفاده میکنیم ، دوربین برای جبران از تغییر در یکی از سه پارامتر سرعت ، دیافراگم یا ایزو استفاده میکنه ، درسته ؟
    به این عکس نگاه کنید http://1.pendora.host56.com/images/4600eed1bd16.jpg
    فکر میکنم عکاس برای مشخص شدن قطرات از سرعت بالا ، برای وضوح قطرات نزدیک و محو شدن پشت از دیاف باز و برای کیفیت بهتر از ایزو پایین استفاده کرده ، حالا اگه صحنه تاریک یا روشن بود برای جبران نوری چکار میکرد ؟