صفحه 12 از 28 نخستنخست ... 2 8 9 10 11 12 13 14 15 16 22 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 111 تا 120 , از مجموع 278
Like Tree214تشکر

موضوع: مقايسه ديجيتال با نگاتيو

كاربر جديد
    تشکر کرده
    0

با سلام خدمت همه دوستان. مدتیه که این بحث تاریخی (البته به درازای تاریخ دیجیتال) را دنبال میکنم واز نکات مطرح شده کم وبیش لذت میبرم. در خلال این مدت به نکته جالبی برخورد کردم و اون، برخورد دوستان طرفدار آنالوگ با مقوله دیجیتال با دیدگاه "صفر و یکه" که چیزی جز Digital Logic نیست !

PHA
    PHA آنلاین نیست
    كاربر همراه PHA آواتار ها
    تشکر کرده
    29

من هم با دیجیتال کار کردم و هم با نگاتیو. در این مورد شکی ندارم که دوربین دیجیتال از لحاظ راحتی کار و سرعت یه سر و گردن از نگاتیو بالاتره . شما هم زیاد در این مورد سخت نگیرین . من هم قبلا با انجام ویرایش روی عکس مخالف بودم و انجام اون از گناه کبیره برام بدتر بود ولی وقتی مزایای آن را دیدم براحتی اونو قبول کردم و الآن این گناه کبیره جزء جدایی ناپذیر عکاسی من شده. و مسئله دیگه اینکه فقط با ورود تکنولوژی دیجیتال بود که عکاسی همه گیر شد . و همین کلی به ظهور استعدادهای نهفته کمک کرد . به هر حال برای اشخاصی مثل من که فقط برای گذراندن اوقات فراغت عکاسی می کنند هیچ چیز دم دست تر و دوست داشتنی تر از دیجیتال نیست .

كاربر بسیار فعال Pooriya_Online آواتار ها
    تشکر کرده
    183

دوست عزيز شما داري يه چيزي ميگي که ربطي آنچناني به اين مسئله نداره... بهتره از عوامل تکنولوژي نام ببريد...
    يه سوال دارم: من و شما و بفيه الان چند سالي هست که کامپيوتر مداريم (خودم از 6سالگي داشتم) اولش کامپيوتر چي بود؟ يه سيستم عامل ساده ولي لذت بخش و کارا بعدش پنيوم1 اومد خوب اکثر افراد ارتقا دادن بعد 2 و3 وحالا 4و بعدها 5 آياتو اين مدت من نوعي هنوز همون 1 و دارم؟ آيا پس فردا که 5 بياد (حالا نه خيلي سريع ولي چند وقتي بعد) نيمرم 4 رو به 5 تبديل کنم؟ حالا يکي هست پولش بيشتره ميره 4 فولکش با يه سري سخت افزار عالي و گرون قيمت ميخره ولي من نه ميرم يه 4 سلرون با سخت افزار معمولي ميگيرم که الانم پاور تلق و تلق صدا ميده...
    اين درست نيست که شما به ديجيتال اينطوري نگاه کني که بچه بازي و آدم هزارتا شات الکي ميزنه تا 1کيش در بياد شايد من اينطوري باشم ولي دوستان حرفه اي اين سايت و ديگر دوستان و عکاسان خارجي که اين طوري نيستن و درضمن من نگفتم عکاس کسيه که زياد عکس بگيره و اصلا متوجه صحبت من نشدي... من گفتم هر عکاسي اگه بخواد اين مقدار حلقه عکس بگيره حالا در طي هر چند سالي که ميخواد باشه ميتونه بجاش يه دوربين ديجيتال بگيره... درمورد اسکنر به نظر داري اشتباه ميکني چون اگه عکسهاي آنالوگ رو توي photosig.com ديده باشه چه کيفيتي داره ميفهمي منظورم چيه و اون اسکنرهايي که اونا باهاش کار ميکنن بالاي 200 هستش اينو مطمئن باش و با همون اسکنر کنون شما (خودم هنوز يه اسکنر درست حسابي در همين حد کنون هم ندارم) آيا واقعا ميشه مثلا يه عکس 30در40 رو با اون کيفيتي که ديجيتال کيفيت داره در همون اندازه چاپ کرد؟ نه والله...
    يه چيز خوبي هم فکر ميکنم آرش بود گفت که با يک کليک ميتونيم توي ديجيتال عکس رو سياه سفيد کنيم بعضي دوربينها که رنگهاي گرم و سرد هم دارن و سپيا (قهويه) و... و با يه کليک ميتونيم ميزان نور مناسب محيط رو دربياريم که تو آنالوگ با فيلترهاي تصحيح نور انجام ميشه و با يه کليک ميتونيم از آيزو 100 بريم 3200 و... درضمن من فکر نکنم شما آنالوگ کار خالص باشي چون ميگي با کامپيوتر روي تصاويرت کار ميکني که خوب يه جورايي ديجيتال ميشه...
    خلاصه اينو بگم اگه شما اينقدر ديجيتال و تکنولوژي رو بچه بازي حساب ميکني بايد کامپيوتر و اينترنت و تلويزيون و حتي همون دوربين آنالوگ هم بچه بازي باشه... چون همه اينا يه تکنولوژي هستن که در زمان خودش غوغايي به پا کردن و چه معلوم که نسل بعدي ما يه چيزي خيلي خيلي بهتر از ديجيتال رو بسازن و ديگه ديجيتال رو کنار بزارن و اون موقع ديگه کسي نميدونه آنالوگ چيه...
    به عکسهايي که از طبيعت-افرادو... که با ديجيتال گرفته شده يه نگاه بنداز به آنالوگها هم به نگاه بنداز باور کن هردوش قشنگه و با هردوش حال ميکنم و منم هيچ وقت نگفتم آنالوگ رو کنار گذاشتم... الان که به مشکل برخورد کردم و نميتونم فعلا 350دي رو بخرم و بعدها هم اونم اگر خريدم هيچ وقت آنالوگ رو کنار نميزارم... طمئن هستم...
    اون لنز سيگما رو هم 180 خريدم...

كاربر ويژه Arash آواتار ها
    تشکر کرده
    4010

جان من بی خیال!
    به خدا خیلی گرفتاری دارم این روزا! ما رو از کارو زندگی میندازین! باز بشینیم در باب لیلی منظومه سرایی کنیم:

اشکال کار از کجا شروع میشه؟
    از اینجا:

dppictuer :
    تازه اقا پویا من اسکنر کانن دارم قیمتشم 48 هزار تومانه نه 250 هزار تومان .عکس هم که باش اسکن میکنی دوست داری مانیتور رو لیس بزنی.در ضمن با همین اسکنرو عکس انالوگ میتونی عکس انالوگت رو که 10 در 15 هستش رو به حدودای 9 مگاپیکسل برسونی که بینیاز از خربد یه دوربین 4 میلیون تومنی میشی.
    دوست عزیز...
    ما با نگاتیو اسکنر نیکون هم که نگاتیو 120 یا 135 رو اسکن میکنیم مونیتور رو لیس نمیزنیم... از لحاظ بهداشتی زیاد خوب نیست... در ضمن ؟ چیزای جذاب تری برای لیس زدن تو دنیا وجود داره... اما؟ مشکل نوشته شما لیس زدن نیست! اینه که شما فکر میکنی اگر رزولوشن عکس شما به 9 مگاپیکسل میرسه! یعنی لابد گمان میکنید اگر عکس رو 20*30 چاپ کنید و بعد اسکن کنید لابد! عکس شما 60 مگاپیکسل میشه !
    دقت کنیم! اطلاعات... چه بصورت آنالوگ و یا دیجیتال... با بحث خداشناسی فرق میکنه! بعضی ها معتقدن که ما برق توی سیم رو نمیبینیم! پس نیست! بعضی ها هم میگن خوب هست! چون برق ما رو میگیره!
    شما نگاتیو مبارک رو 1000 مگاپیکسل اسکن کن! اون وسط وقتی چیزی وجود نداره؟ فضای خالی بین گرین ها رو تبدیل به هزارتا پیکسل کردی... البته راه های بسیاری برای رسیدن به خدا هست... ولی از فضای خالی بین گرین های نگاتیو نمیشه به معراج رفت.

اما مشکل دیگه هم پوریا داره:
    درمورد اسکنر به نظر داري اشتباه ميکني چون اگه عکسهاي آنالوگ رو توي photosig.com ديده باشه چه کيفيتي داره ميفهمي منظورم چيه و اون اسکنرهايي که اونا باهاش کار ميکنن بالاي 200 هستش اينو مطمئن باش و با همون اسکنر کنون شما (خودم هنوز يه اسکنر درست حسابي در همين حد کنون هم ندارم) آيا واقعا ميشه مثلا يه عکس 30در40 رو با اون کيفيتي که ديجيتال کيفيت داره در همون اندازه چاپ کرد؟ نه والله...
    بعد از شونصد سال بحث کردن در این تاپیک و جاهای دیگه لطفا کمی دقیق تر مثال بیارید! شاید یکی از یه جای دیگه بیاد اینا رو بخونه! کل احترام فروم از لحاظ تکنیکال از دست میره....(با پوریا نیستما؟!کلا میگم!)
    پوریای عزیز... کیفیت و یا جذابیت عکسهایی که در فتوسیگ میبینی اصولا اصلا ربطی به قیمت اسکنر نداره... بلکه مربوط به ؟ جنس عکاسی و پردازش های بعد از اون... چه هنگام ظهور و چاپ و یا در کامپیوتر هست... شما اصلا به هیچ وجه نمیتوانی در عکسی در قطع 500 پیکسل کیفیت عکس و یا کیفیت اسکن، نگاتیو، سنسور، نویز و چیزهایی از این دست رو تشخیص بدین.

اما در باب روستا و شهر!
    خوب شاید هر از سالی دو روز حال بده اگر کسی خیلی باحال باشه بره تو روستا زندگی کنه!
    یا ویلا داشته باشه جایی (یا ویلای فک و فامیل) چند هفته ای رو در سال در اونا بگذرونه ؟ ولی دلیل میشه شهر رو ول کنیم بریم بیل بزنیم؟
    در ضمن این همه مثال تخصصی ؟ چرا سراغ بیل و اینا میریم ؟ اینا با هم فرق میکنن.... در مورد روح بشری که آنالوگه یا دیجیتال! نعما توضیح داد! ولی چرا همش A75 رو به رخ ما میکشی؟ A75 یک انقلاب تکنولوژیکی هست که بقال محل ما بتونه با A75 در فضای باز همون عکسی رو بگیره که من با F6 نیکون از فامیلش میتونم بگیرم و 10*15 چاپ کنیم.(چقدر هم من F6 دارم!)
    احترام اون دوربین سر جاش.... ولی وقتی میگی به نگاتیو بر خواهی گشت.... مثلا من از صراط مستقیم خارج شدم و به صراط باز خواهم گشت؟ آخه کسی که یه DSLR داشته باشه ؟ جز برای حس نوستالژیک نگاتیو کار نخواهد کرد... البته جز ؟ نه ... نگاتیو هم به عنوان یک ابزار کار خواهد کرد... اصلا مهم نیس.... باز میگم اینا همه ابزار هستن... ولی یکی رو هر روز استفاده میکنی؟ یکی رو در مواقع بسیار خاص... نگاتیو اصولا جزو موارد نادر خواهد بود.... مثل یوزپلنگ ایرانی!(البته متاسفانه سرعت عمل اون رو هم نداره!)
    وقتی بحث سر تکنولوژی میشه باید روی علمدار های هر جبهه صحبت کرد... نه یه بچه سرتق رو بیاری با سرهنگ طرف مقابل جنگ بندازی...

اما زیاد حرف زدم! سخن کوتاه کنم... یا یه تصویر خیلی دوست داشتنی از Marco Milani

Here is a fair comparaison, 100% center crop.

The D2x raw original file was transformed to tif by Nikon Capture, then enlarged by Photoshop bicubic to 50 cm width, as the file generated by the scanner.

No color or tonal changes, except curves.

اینهم سایت شخصی ایشون:
    http://www.marcomilani.com/eng_index.htm

و اگه توجه کنید به 6*6 بودن نگاتیو .... میشه فکر کنیم این تاپیک ممکنه بسته بشه! یا حداقل جهت صحبتها عوض بشه..
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

كاربر همراه dppictuer آواتار ها
    تشکر کرده
    37

دوست خوبم اقا ویا شما از بحث خیلی خارج شدی نمیتونم جواب بدم چون به بیراحه میریم .من منظورم از برگشت به انالوگ اینیست که بریم و بگیم دیجیتال از راه خدا خارجه نه منظورم استفاده از امکانات ارزون انالوگه .یه بحث دیگه که در دیجیتال مطرحه اینه که من اگه یه دوربین انالوگ زنیت دارم با تو که یه انالوگ نیکون اف 80 داری از نظر سایز عکس فرق زیادی نمیکنیم و با هم تو یه سطحیم و یه نوع کیفیت چاپ داریم و میتونیم با هم در تکاپو باشیم در انتخاب یه کادر بهتر .اما در دیجیتال شما یه فاین پیکس پرو 2 داری و من یه دوربین کانن یا یه سونی معمولی برای شات خانوادگی من 100 سال نه کیفیت و بزرگی عکس شما رو دارم و نه امکاناتی که شما تو اون دوربین داری .من در کل حرفم اینه که دیجیتال نسبت به تکاملی که پیدا کرده خیلی گرونه و برای من نمیارزه.دوست خوبم پوریا جان اینطور که شما حساب میکنی خیلی اشتباه میدونی چرا ؟؟؟ چون من تا کی باید عکس نگیرم و پول جمع کنم تا بتونم یه دیجیتال خوب بخرم ؟؟؟ هان؟؟ بگو .من همین طوری هم قید خیلی چیزا رو زدم و اینقدر پول جمع کردم.در اخر هم بازم میگم من مخالف دیجیتال نیستم نه اصلا نیستم من مخالف قیمت زیادشم.ممنون از همه من خیلی چیزا یاد گرفتم و به چیزایی تو این بحث رسیدم که اصلا امکانش نبود با مطالعه هیچ کتابی بش برسم بازم از همه ممنونم.

تشکر کرده
    183

دوست من خوب مسئله سر همين قيمت هستش... چرا ديجيتال گرونه چون هم به سلولها و تجهيزات الکترونيکي استفاده کرده هم اينکه احتياج خريد و خرج و مخارج بعدي رو نداري...
    آرش جان درسته که قيمت بالا ملاک نيست ولي کيفيت که ملاکه؟ آيا کيفيت يه اسکنر فيلم نيکون بهتره يا يه اسکنر تخت ماديران؟ درسته يک سري ويرايشها روش انجام ميشه ولي باز روي نوع اسکنر و کيفيتش مربوطه...

كاربر ويژه Arash آواتار ها
    تشکر کرده
    4010

پوریای عزیز...
    باید متوجه باشی در عکس Jpg با کیفیت 30 تا 40 درصد با طول 500 پیکسل به هیچ وجه نمیتونی بدونی با مادیران اسکن شده ؟ یا با کول اسکن نیکون از روی نگاتیو....
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

كاربر همراه
    تشکر کرده
    326

Thumbs up

اگه با دقت به عکسهایی که آرش گذلشته دقت کنید ،بدون در نظر گرفتن نویز آسمان وضوح درختان و کنتراست آنها خود دلیلی بر برتری قدرت و کیفیت فیلم نسب به سنسور دوربین دیجیتاله.
    در ضمن اگر هزینه های ثانویه عکاسی دیجیتال بالاست،یادتون باشه که برای همیشه نمیشه یک عکس رو توی کامپیوتر نگه داشت به محض اینکه بخواهید اونو تبدیل به یه عکس واقعی کنید باید چندین برابر هزینه های چاپ فیلم براش هزینه کنید و معمولا هم قابل رقابت با چاپ عکس از روی نگاتیو نیست،کسانی که از نمایشگاه دوسالانه عکس بازدید کرده اند اگر به کیفیت پرینتهای ارایه شده در اونجا دقت کرده باشن ،این موضوع رو تایید میکنن.
    دیجیتال خوب هست اما هنوز به جایی نرسیده که بخواد جای آنالوگ رو بگیره و با طمع شدید صاحبان بازار و سازندگان دیجیتال به این زودیها شاهد تکامل دیجیتال نخواهیم بود ،چه ساختن یک سنسور به قطع بزرگتر از فیلم 135 و با کیفیت تر از اون براشون کاری نداشته باشه و خیلی ارزون هم دربیاد اما سیاست های اقتصادی اجازه عرضه چنین محصولی رو به این سرعت نمیده.
    پیشنهاد من:
    داشتن یک دوربین فیلمی خوب+لنز خوب+اسکنر خوب و در آخر هم یک دوربین دیجیتال کامپکت مثل سری coolpix
    نیکون برای شاتهای خانوادگی و کارهای دم دستی.

تشکر کرده
    183

آرش جان درسته ولي ايشون گفته بودن با اسکن يه عکس 10-15 اونو آنچنان بزرگ کنن که مانيتور رو ليس بزنم... البته من مانيتور رو ليس نميزنم حتي تصاوير ديجيتاليش رو...
    جناب حاجي آبادي آيا ميدونيد مارک تو کنون تونسته از کيفيت عکسهاي نگاتيو بالاتر بره؟ يه خبر تو همين سيات هستش...

كاربر همراه
    تشکر کرده
    326

قیمتش چند؟؟؟
    نکته جالب همینجاست

صفحه 12 از 28 نخستنخست ... 2 8 9 10 11 12 13 14 15 16 22 ... آخرینآخرین