صفحه 906 از 1201 نخستنخست ... 406 806 856 896 902 903 904 905 906 907 908 909 910 916 956 1006 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 9,051 تا 9,060 , از مجموع 12004
Like Tree17678تشکر

موضوع: راهنمايي براي خريد دوربين هاي DSLR

كاربر همراه Kavian.Karimi آواتار ها
    تشکر کرده
    6007

نقل قول نوشته اصلی توسط m.daneshpayeh نمایش پست ها
    اما این ترکیبی که برای فول فریم انتخاب کردید هم ترکیب مناسبی نیست. بعد از کلی هزینه شما فقط فاصله کانونی ۲۴ تا ۱۲۰ آنهم با اف۴!!! خواهید داشت. این لنز یک لنز هیچ کاره است! (گاهی به اشتباه به اینها لنز همه کاره یا واک اروند هم میگویند).
    هرچند انتخاب فاصله کانونی شخصی است اما بشخصه یک لنز زوم اولترا واید و یک ۸۵ مم روی فول فریم دارم. گاهی نیاز به یک واکروند را احساس میکنم ولی حداقل لنزهاییم در محدوده محدودشان کار را درست انجام میدهند. اگر هم بخواهم لنز دیگری به مجموعه اضافه کنم شاید یک واک اروند انتخاب سوم یا چهامم باشد.
    سلام
    آقای دانش پایه
    ممنون از اینکه وقت میزارید و دوستان را راهنمایی می کنید اما...
    تعریف لنز Walk around:( منبع سایت The-Digital-Picture.com features Canon DSLR Camera and Lens Reviews, News, Deals and Tips )
    .Typically: This is the lens that you leave on your camera for everyday needs
    .This is the lens you photograph your family with
    .This is the lens you capture life with
    .This is the lens you travel with
    .This is the lens responsible for preservation of your memories
    I consider the heart of the general purpose focal length range to be about 28-70mm for a full frame camera or 18-45mm for an APS-C format DSLR camera with its 1.6x FOVCF

فکر می کنم تعریف شما از این نوع لنز و کاربرد آن با بقیه دوستان متفاوت باشه...
    فرض کنید من D750 خریدم، سفر زیاد میرم، حمل چند لنز برام امکان پذیر نیست، از طبیعت هم عکاسی می کنم، جایی باشم که پتانسیل عکاسی مستند هم داشته باشه نمی خوام ترکیب دوربین و لنزی که همرامه منو ناامید کنه، از طرفی عکس های خانوادگی زیادی می گیرم، قصد دارم سال آینده آتلیه کوچکی راه بندازم و در شروع نمی خوام هزینه دوباره برای بادی و لنز کنم... محدودیت مالی دارم و نمی تونم 70-24 بخرم... حالا پیشنهاد شما برای خرید لنز برای من چیه؟

در نظر بگیرید این دوستمون ژانر خاصی مدنظرشون نیست، گفتند که شاید وارد کار آتلیه بشوند، حالا به دلایلی (که به نظر من اشتباه است) گفتند قصد دارند فول فربم بگیرند، چه لنزی در شروع کار با بودجه ای که دارند برای ایشان مناسب هست؟

ممنون

m.daneshpayeh، victor، ben163s و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    کاویان کریمی Instagram

كاربر همراه
    تشکر کرده
    286

با سلام آقای کریمی ممنونم از راهنماییتان
    به نظرم همه یه لنز عمومی واسه کارهای عمومی نیاز دارند و لی به غیر از اینها بنده تو جمع بندی این 5 سال 60 % پرتره کارکردم البته سعی کردم که کار کنم با عرض شرمندگی و 40% ظبیعت و منظره و خانوادگی واسه همین عرض کردم که به نظرم باید یه 85 م م به مجموعه اضافه کنم
    سوال اولی که پیش میاد برای 750 آیا لنز عمومی (می خواهم اسمشو بزارم) که در حد معقول کارهای مختلفی را بشه انجام داد از پرتره تو فضای باز و منظره و ایندور با نور نه زیاد کم چه پیشنهاد می فرمایید ؟؟
    سوال دوم اینکه دلایل بنده بابت کوچ به فول فریم از چه جهت بهنظرتون اشتباه هست ؟؟ در تصمیم گیری بنده حتما مفید خواهد بود ؟؟
    ممنونم
    ben163s تشکر می‌کند.

كاربر بسیار فعال m.daneshpayeh آواتار ها
    تشکر کرده
    1982

نقل قول نوشته اصلی توسط Kavian.Karimi نمایش پست ها
    سلام
    آقای دانش پایه
    تعریف لنز Walk around:( منبع سایت The-Digital-Picture.com features Canon DSLR Camera and Lens Reviews, News, Deals and Tips )
    I consider the heart of the general purpose focal length range to be about 28-70mm for a full frame camera or 18-45mm for an APS-C format DSLR camera with its 1.6x FOVCF

فرض کنید من D750 خریدم، سفر زیاد میرم، حمل چند لنز برام امکان پذیر نیست، از طبیعت هم عکاسی می کنم، جایی باشم که پتانسیل عکاسی مستند هم داشته باشه نمی خوام ترکیب دوربین و لنزی که همرامه منو ناامید کنه، از طرفی عکس های خانوادگی زیادی می گیرم، قصد دارم سال آینده آتلیه کوچکی راه بندازم و در شروع نمی خوام هزینه دوباره برای بادی و لنز کنم... محدودیت مالی دارم و نمی تونم 70-24 بخرم... حالا پیشنهاد شما برای خرید لنز برای من چیه؟

در نظر بگیرید این دوستمون ژانر خاصی مدنظرشون نیست، گفتند که شاید وارد کار آتلیه بشوند، حالا به دلایلی (که به نظر من اشتباه است) گفتند قصد دارند فول فربم بگیرند، چه لنزی در شروع کار با بودجه ای که دارند برای ایشان مناسب هست؟

ممنون

دوست عزیز تعریف من از لنز کمی با اغراق همراه بود تا اختلاف یک لنز همه کاره با لنز تخصصی بهتر دیده شود (هرچند واقعا در مورد لنزهای اینچنینی ۲۴-۱۲۰ یا ۲۴-۱۰۵ یا نمونهای مشابه کراپ واقعا همینطور فکر میکنم). برای کسی که به پرتره و منظره علاقه مند است تفاوت لنزهای ۸۵ مم و یا یک اولترا واید (از هر برمد یا کیفیت اپتیکی که باشند، چه ارزان چه گران، نو یا دست دوم) با یک لنز همه کاره غیر قابل چشم پوشی است. این را از این جهت گفتم که دوستمان در انتخاب خودشان هزینه ها و نیازهایشان را در نظر بگیرند. در نهایت خودشان هستند که با توجه به اندازه جیبشان و گزینه‌ای مختلف موجود بین برندهای مختلف تصمیم گیری میکنند. در مورد قیمت لنزهای نیکون اطلاعی ندارم ولی شاید بتوانند از برندهای دیگر ترکیب مناسبی انتخاب کنند.
    از قدیم یک ضرب‌المثل خوبی برای انتخاب لنز داریم که میگوید، یک ده آباد به از ۱۰۰ شهر ویران است
    Kavian.Karimi، Amin.Zallaghi، ben163s و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    مهدی دانش‌پایه
    http://500px.com/daneshpayeh
    هر گونه انتقاد، پیشنهاد، ویرایش، ایراد، نق نق، غرغر و غیره کاملا آزاد است.

كاربر بسیار فعال Amin.Zallaghi آواتار ها
    تشکر کرده
    3931

سلام
    آقای دانش پایه

ممنون

درود، عذرخواهی میکنم که وارد بحث شما دوستان میشم اما بنظرم یه سری تعاریف کلاً نسبی هستن و برداشت هر کسی با دیگری میتونه متفاوت باشه و البته این هیچ اشکالی هم نداره.
    مشخصاً همین تعریف لنز والک اروند ( یا به قول جناب دانش پایه، هیچ کاره - یا به قول یکی از دوستانم لنز اصلی ! )
    میبینید که هرکسی با توجه به نیازهاش یک اسم انتخاب میکنه.
    خصوصاً در مقوله انتخاب فوکال تنوع نظر و دیدگاه بسیار زیاده. مسلماً برای شرایطی که ذکر کردید داشتن یک لنز با دامنه واید و تله مناسب بسیار کارآمده. حالا این دامنه تله و واید مناسب چطور محاسبه میشه؟ مستقیماً توسط کاربر !
    منم تا چند وقت پیش یک 18-140 بعنوان لنز همه کاره در کیفم داشتم، اما حالا 11-16 + 50مم + 105 مم و از این میان لنز 11-16 لنز همه کاره ( والک اروند، اصلی و .... ) بنده اس.
    چون عکاسی من بیشتر در این فوکال سیر میکنه.
    بارها با این سوال دوستان مواجه شدم که مثلا میگن لنز 50 بخرم یا لنز 85 ؟!
    بنظرم دوستی که بین انتخاب فوکال مونده، هنوز نیازهاشو نشناخته. شاید ورژن صحیح تر این سوال این باشه که مثلا 50 اف 1.8 نیکون یا سیگما و یا ...

انتخاب فوکال در حد انتخاب دینه! شخصی ....
    ویرایش توسط Amin.Zallaghi : Sunday 20 September 2015 در ساعت 21:08
    m.daneshpayeh، M.Nouri، Iman.sh و 4 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    جغرافیای زندگی، دو چیز را تعیین می کند: یکی دین، دیگری سبک عکاسی!
    اینستاگرام

كاربر همراه
    تشکر کرده
    286

نقل قول نوشته اصلی توسط m.daneshpayeh نمایش پست ها
    دوست عزیز تعریف من از لنز کمی با اغراق همراه بود تا اختلاف یک لنز همه کاره با لنز تخصصی بهتر دیده شود (هرچند واقعا در مورد لنزهای اینچنینی ۲۴-۱۲۰ یا ۲۴-۱۰۵ یا نمونهای مشابه کراپ واقعا همینطور فکر میکنم). برای کسی که به پرتره و منظره علاقه مند است تفاوت لنزهای ۸۵ مم و یا یک اولترا واید (از هر برمد یا کیفیت اپتیکی که باشند، چه ارزان چه گران، نو یا دست دوم) با یک لنز همه کاره غیر قابل چشم پوشی است. این را از این جهت گفتم که دوستمان در انتخاب خودشان هزینه ها و نیازهایشان را در نظر بگیرند. در نهایت خودشان هستند که با توجه به اندازه جیبشان و گزینه‌ای مختلف موجود بین برندهای مختلف تصمیم گیری میکنند. در مورد قیمت لنزهای نیکون اطلاعی ندارم ولی شاید بتوانند از برندهای دیگر ترکیب مناسبی انتخاب کنند.
    از قدیم یک ضرب‌المثل خوبی برای انتخاب لنز داریم که میگوید، یک ده آباد به از ۱۰۰ شهر ویران است
    جناب دانش پایه عزیز ضمن تشکر مجدد از نظرات مفیدتون
    برای تهیه لنز های با کیفیت تو فوکال های مورد استفاده خوب بعد شناخت عمده فوکال مورد استفاده شاید بهتر بشه تصمیم گیری کرد
    جون تهیه لنز های تخصصی تو فوکال های وسیع به شخصه فعلا برای بنده به عنوان مثال سخته
    و در نظر گرفتن کراپ یا فول فریم برای فوکال مورد استفاده
    یه موضوعی کمی بنده رو زیاد قانع نمیکنه که قیمت دوبرابر یه فول فریم با کراپ دار سطح بالا واقعا تو چند موضوع نویز کمتر تو ایزوی بالاتر و عمق میدان کمتر مفهموم پیدا میکنه ؟؟
    خوب دو برابر قیمت برای بادی مشابه ، پردازش گر مشابه و ... ؟؟؟؟
    بازم مثال تکراری 7200 با 750 (البته لطفا دوستان ناراحت نشن خوب اینا مثال بارزشونو )
    ben163s تشکر می‌کند.

كاربر همراه Kavian.Karimi آواتار ها
    تشکر کرده
    6007

نقل قول نوشته اصلی توسط amin_zallaghi نمایش پست ها
    درود، عذرخواهی میکنم که وارد بحث شما دوستان میشم اما بنظرم یه سری تعاریف کلاً نسبی هستن و برداشت هر کسی با دیگری میتونه متفاوت باشه و البته این هیچ اشکالی هم نداره.
    مشخصاً همین تعریف لنز والک اروند ( یا به قول جناب دانش پایه، هیچ کاره - یا به قول یکی از دوستانم لنز اصلی ! )
    میبینید که هرکسی با توجه به نیازهاش یک اسم انتخاب میکنه.
    منم تا چند وقت پیش یک 18-140 بعنوان لنز همه کاره در کیفم داشتم، اما حالا 11-16 + 50مم + 105 مم و از این میان لنز 11-16 لنز همه کاره ( والک اروند، اصلی و .... ) بنده اس.
    چون عکاسی من بیشتر در این فوکال سیر میکنه.

دوست عزیز،امین جان، Ultra Wide, Wide, Walk around,Telephoto, Super Telephoto و ... هر کدام از این دسته لنزها تعریف متفاوتی با هم دارند.
    تعریف لنز Walk around یا General Purpose یا Standard/Normal Zoom همان چیزی است که از Bryan Carnathan نقل قول کردم.
    اینکه لنز 11-16 لنز مورد علاقه شماست یا بهتر بگیم لنز مناسب با ژانر مورد علاقه شماست و بیشتر اوقات با این لنز عکاسی می کنید دلیلی نمیشه به این لنز Walk around بگید.
    لنز Walk Around لنزی است که میشه تقریبا در اکثر ژانرها از آن استفاده کرد. در خیابان Urban Photography و Street Photography، در طبیعت از واید آن استفاده کرد برای Landscape Photogoraphy، پرتره قابل قبول گرفت و حتی در عکاسی از آسمان شب هم قابل استفاده است. و اینکه در آتلیه و در نور کنترل شده هم Standard Zoom ها همیشه حضور دارند.

در پاسخ به دوستمون آقای اشرفی، تصمیم گیری با خود شماست، دوستان راهنمایی کافی کردند.

پیشاپیش عذرخواهی می کنم اما یه چیزی بگم...
    هر چند به شخصه علاقه ای به اینستاگرامر های خوشحال وطنی ندارم اما سری به اینستاگرام بزنید و عکس های آنها را ببینید که با حداقل تجهیزات (D3100 d3300 و لنزهای 55-18 ,200-55 ,35) عکس های قابل قبول و گاها فوق العاده می گیرند. اما اینجا در فروم دوستانی هستند که بهترین تجهیزات رو دارند، Dxo و Dpreview رو قبول ندارند، دائما به فکر ارتقاء تجهیزات و خرید فول فریم هستند، اولین پیشنهادشون به هر کس لنز 50 هست و به 55-18 لنز بدرد نخور میگن و ... اما متاسفانه هیچ خروجی ندارند و غالبا در تاپیک عکس های تایید نشده حضور دارند.

عذرخواهی از آقای رحمانی بابت پابلیش دوباره عکس:

_DSC4737-Pano_Ex.jpg
    D5200, 18-55
    _DSC7012--copy.jpg
    D5200, 18-55
    nicebluesky، ata_m3، Majix و 5 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    کاویان کریمی Instagram

تشکر کرده
    1982

دوست عزیز،امین جان، Ultra Wide, Wide, Walk around,Telephoto, Super Telephoto و ... هر کدام از این دسته لنزها تعریف متفاوتی با هم دارند.
    تعریف لنز Walk around یا General Purpose یا Standard/Normal Zoom همان چیزی است که از Bryan Carnathan نقل قول کردم.
    اینکه لنز 11-16 لنز مورد علاقه شماست یا بهتر بگیم لنز مناسب با ژانر مورد علاقه شماست و بیشتر اوقات با این لنز عکاسی می کنید دلیلی نمیشه به این لنز Walk around بگید.
    لنز Walk Around لنزی است که میشه تقریبا در اکثر ژانرها از آن استفاده کرد. در خیابان Urban Photography و Street Photography، در طبیعت از واید آن استفاده کرد برای Landscape Photogoraphy، پرتره قابل قبول گرفت و حتی در عکاسی از آسمان شب هم قابل استفاده است. و اینکه در آتلیه و در نور کنترل شده هم Standard Zoom ها همیشه حضور دارند.

در پاسخ به دوستمون آقای اشرفی، تصمیم گیری با خود شماست، دوستان راهنمایی کافی کردند.

پیشاپیش عذرخواهی می کنم اما یه چیزی بگم...
    هر چند به شخصه علاقه ای به اینستاگرامر های خوشحال وطنی ندارم اما سری به اینستاگرام بزنید و عکس های آنها را ببینید که با حداقل تجهیزات (D3100 d3300 و لنزهای 55-18 ,200-55 ,35) عکس های قابل قبول و گاها فوق العاده می گیرند. اما اینجا در فروم دوستانی هستند که بهترین تجهیزات رو دارند، Dxo و Dpreview رو قبول ندارند، دائما به فکر ارتقاء تجهیزات و خرید فول فریم هستند، اولین پیشنهادشون به هر کس لنز 50 هست و به 55-18 لنز بدرد نخور میگن و ... اما متاسفانه هیچ خروجی ندارند و غالبا در تاپیک عکس های تایید نشده حضور دارند.

عذرخواهی از آقای رحمانی بابت پابلیش دوباره عکس:

_DSC4737-Pano_Ex.jpg
    D5200, 18-55
    _DSC7012--copy.jpg
    D5200, 18-55
    دوست عزیز اینجا کسی قصد ندارد تعاریف عکاسی را تغییر دهد یا فرضا لنز اولترا واید را لنز همکاره معرفی کند. هدف معرفی اپشنهای موجود است که دوستمون قبل از خریدبا چشم باز بهتر تصمیم گیری کنند. همونطور دوستان گفتند گاهی حتی یک اولتراواد هم ممکن است برای کسی لنز اصلی باشد. برای مثال شخصا از با ۱۷-۴۰ (بلندترین التراواید) کمتر به مشکل فاصله کانونی برمیخورم. حتی بعضی از عکاسها از لنز فیکس ۳۵ به عنوان لنز اصلی روی فول فریم اسنفاده میکنند! (نمونه دیگرش کامپکتهای پیشرفته با لنز فیکس)
    در مورد کیفیت و امکانات بدنهای کراپ با شما موافقم ولی دوستمون مدتها یک بدنه کراپ خوب داشتند و اگر به دنبال ارتقای کیفیت معنی داری باشند (بنظر من) آنرا در دی۷۲۰۰ پیدا نخواهند کرد. هرچند هنوز هم خرید فول فریم با این لنز نسبتا گران قیمت برای خود من هم توجیهی ندارد مگر اینکه در اینده لنزهای بهتر خریداری کنند.
    در ضمن اینکه فلان عکاس با تجهیزات سطح پایین عکسهای خوبی میگیرد دلیل بر این نمیشود که ارتقای تجهیزات تاثیری بر کار عکاس دیگری یا حتی همان عکاس نداشته باشد.
    nicebluesky و ben163s تشکر می‌کنند.
    مهدی دانش‌پایه

تشکر کرده
    1982

نقل قول نوشته اصلی توسط hossein_ashrafi نمایش پست ها
    جناب دانش پایه عزیز ضمن تشکر مجدد از نظرات مفیدتون
    برای تهیه لنز های با کیفیت تو فوکال های مورد استفاده خوب بعد شناخت عمده فوکال مورد استفاده شاید بهتر بشه تصمیم گیری کرد
    جون تهیه لنز های تخصصی تو فوکال های وسیع به شخصه فعلا برای بنده به عنوان مثال سخته
    و در نظر گرفتن کراپ یا فول فریم برای فوکال مورد استفاده
    یه موضوعی کمی بنده رو زیاد قانع نمیکنه که قیمت دوبرابر یه فول فریم با کراپ دار سطح بالا واقعا تو چند موضوع نویز کمتر تو ایزوی بالاتر و عمق میدان کمتر مفهموم پیدا میکنه ؟؟
    خوب دو برابر قیمت برای بادی مشابه ، پردازش گر مشابه و ... ؟؟؟؟
    بازم مثال تکراری 7200 با 750 (البته لطفا دوستان ناراحت نشن خوب اینا مثال بارزشونو )
    فکر میکنم بعد از چند سال استفاده از دی۵۱۰۰ باید دید کافی از فاصله کانونی مورد نیازتان داشته باشید!
    دوست عزیز این داستانها برای این است که کار کمتر به حدث و خطا و پیداکردن شناخت از فاصله کانونی مورد دلخواه و... بعد از خرید لنز نسبتا گرانی مثل ۲۴-۱۲۰ بکشد. بهر حال خود شما باید در مورد رنج فاصله کانونی تصمیم بگیرید چون مورد کمی شخصی است.
    مقایسه دو بدنه هم باز شخصی است. شما روی فول فریم نویز بهتر، شارپنس بالاتر و عمق میدان کمتری بدست میاورید. و این اختلاف کاملا ملموس است و در عکاسی شما تاثیر کاملا مشخصی دارد. ولی حواب این سوال که آیا اصلا عکسهای شما ارزش پرداخت پول بیشتر را دارد یا خیر سوالی است که خودتان باید به آن پاسخ دهید. به نظر من اختلاف فول فریم و کراپ با قیمتهای مناسب فول فرمها ارزش پرداخت پول بیشتر را دارد. این مورد را هم درنظر بگیرید که فول فریمها در دراز مدت نسبت به بدنهای کراپ انتخاب بصرفه تری هستند. اگر فقط کیفیت خروجی عکس را در نظر بگیرید (نه علاقه به داشتن تجهیزات به روز) بدنه فول فریم دی۷۵۰ احتمالا از دو نسل بعدی دی۷۲۰۰ هم با کیفیت تر خواهد بود. (حداقل روند بدنها تا به امروز اینطور بوده) پس در مقایسه با خرید دی۷۲۰۰ و نثلهای بعدیش نیازی به ارتقا در آینده نزدیک نخواهید داشت. البته این بدونه در نظر گرفتن علاقه به داشتن تجهیزات بروز و صرفا با مقایسه کیفیت احتمالی بدنهای کراپ ۵ ۶ سال آینده با فول فریم امروز خواهد بود. پس به فرض خرید دی۷۲۰۰ و ارتقا به نثلهای بعدیش باز هم در دار مدت هم کیفیت پایینتر خواهید داشت و هزینه بیشتری پرداخت خواهید کرد.
    مورد آخر اینکه از نظر من لنز ۲۴-۱۲۰ فقط برای استفاده در آتلیه ممکن است! توجیهی پیدا کند. به لنز ۲۴-۷۰ تمرون هم نظری داشته باشد.
    ben163s و hossein_ashrafi تشکر می‌کنند.
    مهدی دانش‌پایه

كاربر جديد
    تشکر کرده
    2

دوستان عزيز سلام . من مدت 3 سال بود كه كنون 550D با لنز 18-135 داشتم .تو اين مدت عكساي خوبي باهاش انداختم . با توجه به اينكه علاقه خاصي به عكاسي دارم ولي حرفه اي كار نميكنم و الان دوربينم رو فروختم گزينه هاي دوستان واسه داشتن كيفيت بالاتر نسبت به دوربين قبليم چيه ؟ در ضمن بيشتر عكاسي خانوادگي و مناظر طبيعي ميكنم. با تشكر
    ben163s تشکر می‌کند.

كاربر آشنا victor آواتار ها
    تشکر کرده
    100

نقل قول نوشته اصلی توسط saeid khaky نمایش پست ها
    دوستان عزيز سلام . من مدت 3 سال بود كه كنون 550D با لنز 18-135 داشتم .تو اين مدت عكساي خوبي باهاش انداختم . با توجه به اينكه علاقه خاصي به عكاسي دارم ولي حرفه اي كار نميكنم و الان دوربينم رو فروختم گزينه هاي دوستان واسه داشتن كيفيت بالاتر نسبت به دوربين قبليم چيه ؟ در ضمن بيشتر عكاسي خانوادگي و مناظر طبيعي ميكنم. با تشكر
    بهتر بود بودجه مورد نظر رو مشخص میکردید ولی برای شما که کنونی هستید با حداقل بودجه، در قطع فول فریم 6D + 24-105mm f/4 L IS USM و در کراپدار 70D + 18-135mm IS STM البته این 135 از ورژن قبلی یه سر و گردن بالاتره ولی آنچنان تحول شگرفی هم نیست. ولی برای ژانرهایی که شما گفتید بنظر من در کنار اون سیستم(70D + 18-135mm IS STM ) یه لنز Tokina 11-16mm f/2.8 خیلی جالبتر باشه.
    ویرایش توسط victor : Monday 21 September 2015 در ساعت 10:39
    SHOK53، ben163s و saeid khaky تشکر می‌کنند.