صفحه 466 از 735 نخستنخست ... 366 416 456 462 463 464 465 466 467 468 469 470 476 516 566 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 4,651 تا 4,660 , از مجموع 7347
Like Tree10536تشکر

موضوع: سوالات عمومي عكاسي

كاربر بسیار فعال ata_m3 آواتار ها
    تشکر کرده
    5142

نقل قول نوشته اصلی توسط NotBeok نمایش پست ها
    این که از dx پشتیبانی میکنه یعنی همون فوکا کراپدار رو بهت میده ؟

یعنی میشه جوری تنظیم کرد که همون فوکال کراپدار رو بگیری ؟!
    بله دقیقا همینطوره. وقتی که دوربین رو برای حالت DX تنظیم می کنید عملا سنسورتون از FX تبدیل میشه به DX و انگار که دارید با یک دوربین APS-C کار می کنید مثل D7000 و کراپ فاکتور 1.5x برای سنسور دوربین فول فریم منظور میشه. و می تونید با خیال راحت از لنزهای DX استفاده کنید. تنها عیبش اینه که کاهش رزولوشون خواهید داشت که منطقی هم هست.

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    470

نقل قول نوشته اصلی توسط ata_m3 نمایش پست ها
    بله دقیقا همینطوره. وقتی که دوربین رو برای حالت DX تنظیم می کنید عملا سنسورتون از FX تبدیل میشه به DX و انگار که دارید با یک دوربین APS-C کار می کنید مثل D7000 و کراپ فاکتور 1.5x برای سنسور دوربین فول فریم منظور میشه. و می تونید با خیال راحت از لنزهای DX استفاده کنید. تنها عیبش اینه که کاهش رزولوشون خواهید داشت که منطقی هم هست.
    چه خوب !

پس منی که الان روی کراپدار میتونم راحت با 85MM هد شات بگیرم ( پرتره ) با 610 هم میتونم از همین لنز استفاده کنم و کادرم تغییری نمیکنه ؟

چون اگه بخوام 135 بگیرم باید تقریبا دو برابر پول 85 رو بدم :)

تشکر کرده
    5142

چه خوب !

پس منی که الان روی کراپدار میتونم راحت با 85MM هد شات بگیرم ( پرتره ) با 610 هم میتونم از همین لنز استفاده کنم و کادرم تغییری نمیکنه ؟

بله همینطوره به شرطی که در هنگام استفاده از لنز DX و فوکال 85mm روی D610، تنظیمات دوربین رو هم روی DX قرار بدید. رزولوشون تصویرتون هم تقریبا نصف خواهد شد.

كاربر همراه rezafh آواتار ها
    تشکر کرده
    3513

چه خوب !

بنده هم توضیحاتی رو اضافه کنم:

لنز 85 میلیمتر که DX نیست شما بخواید دوربین رو در حالت DX تنظیم کنید و عکس بگیرید!
    تنها کاری که شما باید بکنید اینه که یا کمی دوربین رو به سوژه نزدیک کنید، و یا عکس رو در مرحله ادیت به اندازه مورد نیاز کراپ کنید (و یا هردو بصورت همزمان)

این مود برای زمانی هست که شما از یک لنز DX روی دوربین فول فریم استفاده کنید (برای مثال لنز 12-24 که در زیر میتونید نتیجه اش رو ببینید)

Nikon D700 12Mpx FX
    Nikon 12-24 DX
    محدوده قابل استفاده از عکس (همان محدوده DX) حدود 5.1 مگاپیکسل از 12 مگاپیکسل هست

در این حالت چون این لنز تمام سطح سنسور رو پوشش نمیده، میاد و از مود DX استفاده میکنه
    درحالی که لنز 85 میلیمتر شما تمام سطح سنسور رو پوشش میده و اینکه شما عکس رو بعدا کراپ کنید یا خود سنسور کراپ کنه هیچ تفاوتی در نتیجه ایحاد نمیشه
    ضمن اینکه این رو هم اضافه کنم، (اگر اشتباه نکنم) توی ویزور شما در هر دو حالت تصویر کامل رو میبینید و اگر از لنز DX استفاده کنید، گوشه های ویزور مثل عکس بالا سیاه دیده خواهد بود
    مگر اینکه از حالت Live View استفاده کنید
    Nikon D5000 | 18-200mm VR II | 50mm F1.8G | SB-900

تشکر کرده
    5142

نقل قول نوشته اصلی توسط rezafh نمایش پست ها
    بنده هم توضیحاتی رو اضافه کنم:

لنز 85 میلیمتر که DX نیست شما بخواید دوربین رو در حالت DX تنظیم کنید و عکس بگیرید!
    تنها کاری که شما باید بکنید اینه که یا کمی دوربین رو به سوژه نزدیک کنید، و یا عکس رو در مرحله ادیت به اندازه مورد نیاز کراپ کنید (و یا هردو بصورت همزمان)

این مود برای زمانی هست که شما از یک لنز DX روی دوربین فول فریم استفاده کنید (برای مثال لنز 12-24 که در زیر میتونید نتیجه اش رو ببینید)

Nikon D700 12Mpx FX
    Nikon 12-24 DX
    محدوده قابل استفاده از عکس (همان محدوده DX) حدود 5.1 مگاپیکسل از 12 مگاپیکسل هست

در این حالت چون این لنز تمام سطح سنسور رو پوشش نمیده، میاد و از مود DX استفاده میکنه
    درحالی که لنز 85 میلیمتر شما تمام سطح سنسور رو پوشش میده و اینکه شما عکس رو بعدا کراپ کنید یا خود سنسور کراپ کنه هیچ تفاوتی در نتیجه ایحاد نمیشه
    ضمن اینکه این رو هم اضافه کنم، (اگر اشتباه نکنم) توی ویزور شما در هر دو حالت تصویر کامل رو میبینید و اگر از لنز DX استفاده کنید، گوشه های ویزور مثل عکس بالا سیاه دیده خواهد بود
    مگر اینکه از حالت Live View استفاده کنید
    با سلام،

من فکر می کنم منظور ایشون از 85 استفاده از فوکال 85 برای یک لنز DX مثل 105-18 بود در غیر اینصورت طبق فرمایش rezafh لنز 85 FX هستش.

تو دوربینهای قدیمی مثل همین D700 مود DX وجود نداشت و شما اگه لنز DX روی بدنه FX میبستین دوربین نمی دونست که این لنز DX هست و گوشه های تصویر از دست می

رفت و کادرتون کوچکتر می شد و نتیجه عکسی با کیفیت پایین می شد ( چیزی حدود 6 مگا پیکسل ).

خوشبختانه این مساله در دوربینهای جدید رفع شده و مود DX اضافه شده و سنسور دوربین خودش رو با این مساله تطبیق میده و به عبارتی تبدیل به یک سنسور کراپدار میشه.

حتی جالبه که نیکون این مود کراپ رو برای D7100 هم لحاظ کرده ( برای افزایش سرعت عکاسی پی در پی ) که مود 1.3X یا همون کراپ فاکتور 1.3

در مورد ویزور در صورت استفاده از لنز DX روی FX فکر کنم همون چیزی رو میبینید که اگه لنز DX رو روی بدنه DX میبستید می دیدید و عملا بایستی تفاوتی نداشته باشند ( به لطف تکنولوژی جدید و اضافه شدن مود DX)

كاربر همراه rezafh آواتار ها
    تشکر کرده
    3513

نقل قول نوشته اصلی توسط ata_m3 نمایش پست ها
    در مورد ویزور در صورت استفاده از لنز DX روی FX فکر کنم همون چیزی رو میبینید که اگه لنز DX رو روی بدنه DX میبستید می دیدید و عملا بایستی تفاوتی نداشته باشند ( به لطف تکنولوژی جدید و اضافه شدن مود DX)
    البته این مود اگر اشتباه نکنم روی D700 هم هست
    اما در مورد ViewFinder یعنی 1.5 برابر زوم میشه تا دقیقا به اندازه DX نشون بده؟ مطمئن هستید؟
    در این صورت باید یک قسمت اپتیکی جدید هم اضافه شده باشه که بنظرم کمی بعید هست!
    Nikon D5000 | 18-200mm VR II | 50mm F1.8G | SB-900

تشکر کرده
    5142

نقل قول نوشته اصلی توسط rezafh نمایش پست ها
    البته این مود اگر اشتباه نکنم روی D700 هم هست
    اما در مورد ViewFinder یعنی 1.5 برابر زوم میشه تا دقیقا به اندازه DX نشون بده؟ مطمئن هستید؟
    در این صورت باید یک قسمت اپتیکی جدید هم اضافه شده باشه که بنظرم کمی بعید هست!

ببینید استنباط من اینه دوست عزیز،

می دونیم که نور بعد از گذشتن از دیافراگم میاد به آینه میخوره و آینه هدایتش می کنه به سمت بالا تا به منشور 5 وجهی بخوره و بعد از اون هم میاد به ویزور میرسه.

حالا ما میاییم یک لنز DX روی بدنه FX می بندیم و قبل از عکاسی هم تنظیمات دوربین رو میذاریم روی DX. پس در این حالت یک سنسور DX خواهیم داشت نه FX و انگار که لنز روی یک بدنه DX بسته شده.

لنز های DX نور کمتری رو نسبت به لنزهای FX از خودشون عبور می دن به عنوان مثال دیاف 3.5 در DX نور کمتری نسبت به 3.5 در لنز FX ازش عبور میکنه. به دلیل سنسور کوچکتر و به همین دلیله که عملکرد دوربین های FX و رفتار نویزی اونها بهتر از DXهست.

می دونیم که آینه در دوربین FX بزرگتر از آینه در بدنه DX هستش. از اونجایی که پرتوهای نور به موازات هم حرکت می کنند پس نوری که از دیافراگم یک لنز DX که روی بدنه FX بسته شده میاد و بعد از عبور از دیافراگم به آینه میرسه. چون آینه هم اندازه سنسور FX هست در واقع نور برخوردی به آینه مثل سنسور FX کراپ میشه و نور به گوشه های آینه نمیرسه و همون نور به سمت بالا و منشور پنج وجهی میاد میرسه و بعد از اون هم به ویزور.

از اونجایی که ویزور یک عنصر اپتیکال هست و نه الکترونیکی بنابراین همون نوری که بهش میرسه رو نشون میده و چون ویزور FX بزرگتر از ویزور DXهست شما گوشه های تصویر رو سیاه می بینید و انگار که کادر شما با یک مستطیل سیاه احاطه شده و اون میشه تصویر خروجی شما که قراره تو دوربین ثبت بشه.

نیکون d700 مد DX نداره و گوشه های تصویر به صورت اتوماتیک روی سنسور کراپ میشه به صورت اپتیکال و نه دیجیتال و نتیجه این میشه که ممکنه گوشه های تصویر soft، سیاه و چیزی بی مفهوم بشه.

اما در دوربینهای جدید به لطف مدDX این مشکل وجود نخواهد داشت.

كاربر بسیار فعال Amir Abdolpanah آواتار ها
    تشکر کرده
    10736

دیاف 3.5 در DX نور کمتری نسبت به 3.5 در لنز FX ازش عبور میکنه.
    یعنی روی فوکال X فول فریم در روزنه مثلا 4 یک لنز فول فریم، نسبت به فوکال 1.5X کراپدار در روزنه 4 یک لنز کراپدار سرعت شاتر بیشتر در یک کادر ثابت داریم؟
    مهمتر از عکاس خوب بودن، انسان شریف بودن است.

تشکر کرده
    5142

نقل قول نوشته اصلی توسط Amir Abdolpanah نمایش پست ها
    یعنی روی فوکال X فول فریم در روزنه مثلا 4 یک لنز فول فریم، نسبت به فوکال 1.5X کراپدار در روزنه 4 یک لنز کراپدار سرعت شاتر بیشتر در یک کادر ثابت داریم؟
    جناب عبدالپناه، با سلام

من منظور شما رو فهمیدم. منظورتون اینه که چون نور بیشتر وارد سنسور میشه پس سرعت شاتر بالاتر میره در فول فریم.

باید عرض کنم که فرمایش شما کاملا درسته. اما این بحث برای dx و fx جداست و ربطی به هم پیدا نمی کنه. هر کدوم دیافراگم، سنسور، آینه و منشور مختص به خودشو داره و این دلیل نمی شه که چون نور ورودی fxبیشتر هست پس سرعت شاتر بالاتر هست. اگه این طور بود باید ماکزیمم سرعت شاتر D7000 کمتر از D600می بود که در واقع بر عکس هست.

در واقع سیستم dx سرعت شاتر مختص به خودشو داره که اگه مثلا در مد A عکسبرداری کنین سرعت شاتر با توجه به همون دیافراگم سنجیده میشه و همین حالت رو هم برای FX داریم.

نور ورودی در سیستم DX به این دلیل کمتر از FX هست که سنسور اونها کراپ هست و مقدار نور باید طوری باشه که تمام سطح سنسور رو پوشش بده پس باید شعاعهای نور باندازه سنسور DX به سنسور اون برسه که در مقایسه با FX کمتر هست و سرعت شاتر هم بر اساس همین نور سنجیده می شه و میبینید که ربطی به هم پیدا نمی کنند.

اما اینجا یک نکته هست و اون هم سرعت شاتر پی در پی هست که مقوله جداست.

در دوربینهای FX جدید مثل D800،D600و ... که مدDX دارند در صورت استفاده از لنز DX سرعت عکسبرداری پی در پی 1-2 فریم افزایش پیدا می کنه. حتی این مد کراپ در D7100 هم هست که سطح سنسور رو 1.3X کراپ می کنه و باعث میشه سرعت عکسبرداری بالاتر بره. دلیلشم کوچکتر شدن عکس و کم شدن رزولوشون و کم شدن حجم فایل و در نهایت جا شدن تعداد عکس بیشتر در بافر دوربین هست.

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    4494

نقل قول نوشته اصلی توسط Amir Abdolpanah نمایش پست ها
    فکر می کنم اینطور نباشه. سرعت شاتر در فاصله کانونی های متناسب و ایزوی یکسان و شرایط نوری مشابه, به سایز سنسور بستگی نداره.

پی نوشت: بین این همه واژه فنی (فوکال و فول فریم و لنز و کراپ و شاتر و کادر), تنها این دیافراگم زیادیه؟! خودمونیم ولی تو این جمله اگه واژه های اینگلیسی و عربی رو کنار بذاریم دست آخر دو سه تا حرف اضافه و یکی دو تا واژه دیگه باقی می مونه!(شوخی بود)

ویرایش توسط jebrahim : Sunday 15 December 2013 در ساعت 03:46
    ج.ابراهیمی
    instagram