صفحه 366 از 735 نخستنخست ... 266 316 356 362 363 364 365 366 367 368 369 370 376 416 466 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 3,651 تا 3,660 , از مجموع 7347
Like Tree10536تشکر

موضوع: سوالات عمومي عكاسي

كاربر همراه Kane آواتار ها
    تشکر کرده
    3887

نقل قول نوشته اصلی توسط Ali Bayati نمایش پست ها
    .
    .
    .
    .
    ابتدا به خاطر توضیحات مفصل و آن دو عکس تشکر کنم. فکر کنم رشته دانشگاهی شما هم لو رفت.

در مثال شما یک ناحیه بحرانی وجود دارد ٬ یعنی در حد فاصل بین آن دو بازه ٬ بحرانی است ٬ یا در خیلی از موارد از یک حد بالاتر یا پایین تر را بحرانی می گویند. اما critical focus یک نقطه فرضی است. البته با توجه به مثال شما هر چند که کاملا مثل مورد فوکوس نیست ٬ اما تا حدودی قانع شدم که فوکوس بحرانی هم می تواند مفهوم را برساند ٬ اما همچنان همان واژگان من در آوردی خود( فوکوس حقیقی یا آرمانی) را ترجیح می دهم . (البته فکر کنم فوکوس آرمانی را شما اختراخ کردید!)
    در نهایت به قول شما بحث واژگان است و سلیقه ای پس این بحث نام گذاری خیلی اهمیتی نداره ٬ مهم مفهوم است.

در مورد نکته آخرتون هم موافقم ٬ این حالت آرمانی است ٬ یعنی ما هرگز نمی توانیم در عمل دقیقا بر روی ۱۵ سانتیمتر فوکوس کنیم.
    Ali Bayati و mohsen.sh تشکر می‌کنند.

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    2604

اتفاقاً اولین بار، واژه ی آرمانی توسط خودتون استفاده شد ... اسناد و مدارکش هم ذیلاً موجوده:

نقل قول نوشته اصلی توسط Kane نمایش پست ها
    به این تعریف ویکی پدیا توجه کنید:
    In a photograph, the area of critical focus is the portion of the picture that is optically in focus. This does not relate to depth of field which describes apparent sharpness

critical focus صرفا یک چیز آرمانی است که فقط از راه فرمول قابل دست یابی است و در عمل کاربردی ندارد . در عمل عمق میدان برای ما اهمیت دارد.
    فایل پیوست 41399
    I فاصله سنسور تا لنز ٬ F فاصله کانونی لنز و O فاصله لنز تا صفحه ی critical focus است. با قرار دادن I و F محل critical focus مشخص می شود.
    آن مثالی که زدید ٬ اتفاقاتی است که در عمل فوکوس کردن به وجود می آید که دلیلش هم مشکلات و محدودیت های تجهیزات ساخته شده توسط انسان است ٬ سردرگمی دوربین با نزدیک شدن به حداقل فاصله فوکوس لنز یا در نقاط کم کانتراست بر محدودیت لنز و دوربین اشاره دارد یعنی می توان با انجام تغییراتی حداقل فاصله فوکوس لنز را بهبود بخشید و یا با به کار گیری تکنولوژی بالاتری قابلیت تشخیص دوربین را در نقاط کم کانتراست بالاتر برد.
    ولی critical focus صرفا از راه فرمولهای مربوط به علم اوپتیک بدست می آید و کاملا آرمانی است.
    که البته مفهوم رو هم بخوبی میرسونه ...

تشکر کرده
    3887

نقل قول نوشته اصلی توسط Ali Bayati نمایش پست ها
    اتفاقاً اولین بار، واژه ی آرمانی توسط خودتون استفاده شد ... اسناد و مدارکش هم ذیلاً موجوده:

که البته مفهوم رو هم بخوبی میرسونه ...
    LOL.
    من منظورم اصطلاح "فوکوس آرمانی" بود. وگر نه من از خود لفظ آرمانی خیلی خوشم میاد و زیاد به کار بردمش .
    در نهایت اینکه فوکوس آرمانی اصطلاح خیلی خوب و با مفهومی است ٬ اگر شما اعتراضی ندارید من به نام خودم ثبتش می کنم .

الان یک نکته یادم اومد !....... ما این جا رو تبدیل به چت روم کردیم
    mohsen.sh تشکر می‌کند.

كاربر فعال eternal آواتار ها
    تشکر کرده
    4214

نقل قول نوشته اصلی توسط Kane نمایش پست ها
    قسمت آخر گفته شما کمی گیچ کننده است ٬ فکر می کنم مفهموم critical focus را درست متوجه نشده اید.
    اما در حقیقت فقط و فقط ۱۵ سانتیمتر در فوکوس است و بقیه فواصل اگر چه از دید ما کاملا شارپ هستند اما هیچ کدام در فوکوس نیستند .
    حالا اگر ما بر روی یک نقطه دیگر فوکوس کنیم همین روند تکرار می شود و باز هم در حقیقت فقط آن نقطه در فوکوس است و نقاط اطراف آن اگر چه به نظر شارپ می رسند اما در فوکوس قرار ندارند. به آن فواصل ۱۳ تا ۱۷ سانتیمتر یا ۱۴ تا ۱۶ سانتیمتر عمق میدان آن لنز در آن آپرچرها گفته می شود ٬ و این چیزی است که در عمل برای عکاس اهمیت دارد.
    critical focus در ۱۵ سانتیمتر قرار دارد.
    این موضوع که البته کاملا واضح است بدلیل تک کانونی بودن عدسی لنزها همیشه فقط یک نفطه در فکوس کامل است لذا آن نقطه بحرانی فوکوس هم با توجه به تغییر فوکوس تغییر خواهد کرد! مسئله تاثیر روزنه دیافراگم هم درست است.اما عرض بنده در مورد مشکلاتی است که هنگام فوکوس ایجاد میشود چون با هر محاسبه ای بلاخره لنزها در یک فاصله ای به بعد اصلا دیگر قادر به فوکوس نستند یعنی فوکوسی شکل نمیگیرد که عمیق میدانی ایجاد بشود یا نشود.
    mohsen.sh و Kane تشکر می‌کنند.

تشکر کرده
    3887

نقل قول نوشته اصلی توسط eternal نمایش پست ها
    این موضوع که البته کاملا واضح است بدلیل تک کانونی بودن عدسی لنزها همیشه فقط یک نفطه در فکوس کامل است لذا آن نقطه بحرانی فوکوس هم با توجه به تغییر فوکوس تغییر خواهد کرد! مسئله تاثیر روزنه دیافراگم هم درست است.اما عرض بنده در مورد مشکلاتی است که هنگام فوکوس ایجاد میشود چون با هر محاسبه ای بلاخره لنزها در یک فاصله ای به بعد اصلا دیگر قادر به فوکوس نستند یعنی فوکوسی شکل نمیگیرد که عمیق میدانی ایجاد بشود یا نشود.
    بله حرف شما کاملا صحیح است . هر لنزی یک حداقل فاصله فوکوس دارد که در کمتر از آن فاصله اصلا فوکوس نمی کند ٬ ساخته دست بشر همیشه محدودیت دارد.
    به نظر میرسد جمله آخر ارسال قبلی شما را درست متوجه نشده ام ٬به اشتباه فکر کردم مفهوم critical focus را متوجه نشده اید.
    mohsen.sh و eternal تشکر می‌کنند.

كاربر جديد
    تشکر کرده
    0

سلام دوستان
    عیدتون هم مبارک
    من یک دوربین A3400 is دارم که دوربین بدی هم تو رنج کامپکت نیست اما مشکلی که باهاش دارم:
    موقع عکس گرفتن با کوچکترین تکون دست یا سوژه عکس ها محو میشن! انگار که فوکوسش زیاد کارایی نداره. دنبال سرعت شاتر هم توش بودم که زیادش کنم اما چیز خاصی پیدا نکردم. در ضمن وقتی از فلاش در با همین قضایا استفاده می کنم مشکلی نیست.
    ممنون میشم راهنمایی کنید چون همه عکس ها تار و محو میشن.
    با تشکر

كاربر فعال aidin594 آواتار ها
    تشکر کرده
    2638

پیش فرض سوالات عمومي عكاسي

نقل قول نوشته اصلی توسط mohammad01 نمایش پست ها
    سلام دوستان
    عیدتون هم مبارک
    من یک دوربین A3400 is دارم که دوربین بدی هم تو رنج کامپکت نیست اما مشکلی که باهاش دارم:
    موقع عکس گرفتن با کوچکترین تکون دست یا سوژه عکس ها محو میشن! انگار که فوکوسش زیاد کارایی نداره. دنبال سرعت شاتر هم توش بودم که زیادش کنم اما چیز خاصی پیدا نکردم. در ضمن وقتی از فلاش در با همین قضایا استفاده می کنم مشکلی نیست.
    ممنون میشم راهنمایی کنید چون همه عکس ها تار و محو میشن.
    با تشکر
    اگر تنظيم براي ايزو دارد؛ ببينيد ايزو اتوماتيك هست؟
    همچنين لرزش گير را هم چك كنيد كه روشن باشد

كاربر همراه milad2song آواتار ها
    تشکر کرده
    736

سلام
    یه سوال داشتم
    برای عکاسی در شب از ستاره (در حالت نوردهی بالا - BULB)
    توی آسمون در حالت معمولی و مخصوصا اگه ستاره ها زیاد دیده نشن (به دلیل روشنایی شهر) چطوری میشه فوکوس موفقیت آمیزی رو انجام داد؟

Forum Moderator mreza1001 آواتار ها
    تشکر کرده
    16459

فکوستان را باید دستی تنظیم کنید. البته بستگی به فوکال لنز دارد اما اغلب کمی قبل از بی نهایت صحیح است
    محمد رضا میلانی

كاربر فعال iman kh آواتار ها
    تشکر کرده
    747

نقل قول نوشته اصلی توسط milad2song نمایش پست ها
    سلام
    یه سوال داشتم
    برای عکاسی در شب از ستاره (در حالت نوردهی بالا - BULB)
    توی آسمون در حالت معمولی و مخصوصا اگه ستاره ها زیاد دیده نشن (به دلیل روشنایی شهر) چطوری میشه فوکوس موفقیت آمیزی رو انجام داد؟
    منظرتون از دقيق چيه ؟
    فوكوس بايد بينهايت باشه ديگه