صفحه 130 از 1201 نخستنخست ... 30 80 120 126 127 128 129 130 131 132 133 134 140 180 230 630 1130 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1,291 تا 1,300 , از مجموع 12004
Like Tree17678تشکر

موضوع: راهنمايي براي خريد دوربين هاي DSLR

كاربر آشنا CanonEOS آواتار ها
    تشکر کرده
    76

پیش فرض پاسخ : راهنمايي براي خريد دوربين هاي DSLR ..... ا

انوش عزیز توضیح بدهید:
    البته اگر با یک لنز پرایم 85mm طرف بودیم وضع فرق داشت پرسپکتیوی که این لنز میدهد با آن قابل قیاس نیست.
    از کی تا به حال 85 لنزها روی یک بادی پرسپکتیو متفاوت دارند؟!
    نه از این طرف لنزشان واید تخصصی دارند ، حتی بعدا دلشون نمیاد بخاطر 5 میلیمتر داشتن واید بیشتر در کنار 15-85 یک لنز 10-22 بخرن!
    از کجا از دل ایشان خبر دارید!

یک باور غلط وجود دارد و آن هم اینکه لنزها نباید همپوشانی داشته باشند و ابتدای یکی انتهای دیگری باشد.مثلا در برند کنن چه دلیلی دارد کسی که 24-105 و 100-400 دارد فرضا 70-200 نداشته باشد؟
    من زمانی که 7دی داشتم با داشتن 10-22 و 24-70 باز هم بعضی مواقع نیاز به رنجی مانند 17-40 داشتم.همیشه که نمیتوان لنز عوض کرد.

بنابراین داشتن 10-22 یا 10-20 در کنار یک 15-85 یا 16-85 هیچ ایرادی ندارد.یا مثلا داشتن 85 برای پرتره در کنار 18-105(که دیستور بدی دارد)...
    Dante تشکر می‌کند.
    سیروان خوشبین
    Canon 1DsIII+24-70+100-400-Canon 400D+10-22

كاربر فعال nadersharp آواتار ها
    تشکر کرده
    2187

جناب خوشبين تصور ميكنم منظور انوش عزيز خروجي حاصل از بوكه بهتر باشد كه خروجي زيباتري را ايجاد ميكند.
    و البته بنده هم با وجود 15-85 علاقه اي به فروش 10-22 خودم ندارم ولي گاه فردي كه 15-85 را دارد خريد 10-22 كمي زور دارد.
    در باب همپوشاني نيز بنا به سليقه من هم با شما هم عقيده هستم و اعتقاد دارم گاه شرايط براي من ايجاب ميكند تا لنز نصب شده روي دوربين را براي عكسم بكار گيرم و فرصت يا جاي تعويض ندارم.و يا گاهي دوست دارم با تك لنز به جايي بروم و اين محدوديت انتخاب مرا وادار به نقض همپوشاني نموده.
    ولي اين ايده را در برخي نيز ديده ام كه اين قضيه را خيلي رعايت ميكنند و مثلا تركيب زير را بكار ميگيرند:
    10-22+24-105+100-400
    Anoosh-Em تشکر می‌کند.
    نادر مسلمی

كاربر ويژه Anoosh-Em آواتار ها
    تشکر کرده
    12235

درود

در خصوص فرق بین 85mm لنز کراپدار 15-85 با کادری که 85mm پرایم فول فریم دارد رو عنوان کرده بودم

اینها به ظاهر یکی هستند اما یکی از آنها روی کراپدار با توجه به ضریب 1.6 کراپدار های کنون تبدیل به 136mm خواهد شد که فاصله کانونی ایده ال برای پرتره است.

در مورد دوم بله از دل کسی خبر دارم که به یکی از دوستان خبر خوب فروش یک 10-22 را به قیمت 600 دادم لنز کاملا تمیز بود و نو ایشان به دلیل اینکه 15-85 داشتند هیچ میلی برای پرداخت اون هزینه اندک را نداشند فقط برای 5 میلیمتر واید تر . ( حال بگذریم که من به ایشان گفتم آقا بخر پشیمون میشی در اون رنج یک میلیمتر واید تر هم ارزش دارد اما ایشان قرار بود پول بدهند نه من :biggrin: )

موفق باشید

انوش
    nadersharp تشکر می‌کند.

كاربر آشنا CanonEOS آواتار ها
    تشکر کرده
    76

سلام.

در مورد اول اشتباه میکنید.فقط کادر تبدیل به 136مم میشود.پرسپکتیو همان 85 است.یعنی 85 فول را کراپ کنید.ولی یک نکته و آن هم اینکه شما میتوانید در کراپدار از سوژه فاصله داشته باشید و این همه چیز را تغییر میدهد.

در مورد دوم شما لطفا تصمیم یک نفر را به همه تعمیم ندهید.برای ایشان هم متاسفم که این فرصت را از دست داد.شخص شما انوش خان نشده زمانی مثلا به 50-150 نیاز پیدا کنید؟با وجودی که دو لنز برای این بازه دارید؟

بحث این است که نداشتن همپوشانی لنزها برای افراد فقط به جهت مسائل اقتصادی است.
    در اون رنج یک میلیمتر واید تر هم ارزش دارد
    ولی برای کسی که پرداخت هزینه برایش به صرفه است.
    Dante، i-love-nature، Farhad71 و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    سیروان خوشبین
    Canon 1DsIII+24-70+100-400-Canon 400D+10-22

كاربر ويژه Persian آواتار ها
    تشکر کرده
    6066

در مورد اول اشتباه میکنید.فقط کادر تبدیل به 136مم میشود.پرسپکتیو همان 85 است.یعنی 85 فول را کراپ کنید.ولی یک نکته و آن هم اینکه شما میتوانید در کراپدار از سوژه فاصله داشته باشید و این همه چیز را تغییر میدهد.
    کاملا درست است. یک مسئله ظریف در اینجا وجود دارد که باید دوستان به ان دقت کنند همانطور که گفتید پرسپکتیو هیچ ارتباطی با فاصله کانونی ندارد بلکه پرسپکتیو به در نظر گرفتن فاصله نسبی سوژه ها در تصویر و فاصله با سنسور تغییر میکند. یعنی این گفته که پرسپکتیو 85 روی فول فریم و کراپ دار یکی است میتواند درست باشد اما در شرایط واقعی عکاسی شما کادری که با 85 روی فول فریم میبندید با کادری که با 85 روی دوربین کراپ دار میبندید فرق میکند و به همین دلیل پرسپکتیوها متفاوت میشود. اگر بخواهم واضح تر بگم این است که بنده اگر بخواهم یک پرتره سر و گردن بگیرم زمانی که با لنز 85 روی دی300 عکاسی میکنم از زمانی که با لنز 85 روی دی3 عکاسی میکنم با سوژه فاصله بیشتری میگیرم پس پرسپکتیو یکسانی ندارم. یعنی اگر برای پرتره گرافی با دوربین فول فریم لنز135 مناسب ترین لنز باشد بنده نباید برای دوربین کراپ دار هم همان لنز را بخرم.
    انچه گاهی با هم قاطی میشود FOV یا field of view با پرسپکتیو است که خیلی از دوستان ان چه که جنابعالی هم گفتید در نظر نمیگیرند.
    Dante، Anoosh-Em، BEN و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    علیرضا غفاری
    لینک مقالات سایت
    "Travel is the graduate school of life" Joe McNally

تشکر کرده
    12235

درود

جناب غفاری

اما در کار کردن با 85 لنز 15-85 و موضوع دفرمه شدن صورت در جای خود باقیست ( عملا این اتفاق با اون لنز خاص را تجربه کردم ) و استفاده از فاصله کانونی بالاتر مشکل را حل میکند. تا اینجا که درست هست؟

مگر اینکه لنز ما فول فریم باشد و در آن صورت چون روی کراپ دار فاصله کانونی 136 خواهد شد (85x 1.6=136 ) ما کادر ایده ال تری برای پرتره خواهیم داشت. و به این دلیل است که لنز 85mm بهتر از 85 یک لنز غیر فول فریم عمل میکند این نیز درست هست؟

با سپاس

انوش

پی نوشت: جناب حمزه ای (مطابق تست ها و چارتها انجام شده ) دیستروشن خفیفی در کل رنج این لنز که هست ، اما مقدار ان کم هست خصوصا روی 85 ان بعید میدانم آن چهره دفرمه شده ای که من از سوژه در کادر دیدم بخاطر دیستروشن خود لنز باشد.

یک مثال از دفرمه شدن صورت تحت تاثیر فاصله کانونی نامناسب برای پرتره :

ویرایش توسط Anoosh-Em : Tuesday 14 September 2010 در ساعت 09:11
    Persian، Mehdi Rojaie و shenasi تشکر می‌کنند.

Forum Administrator Kholeno آواتار ها
    تشکر کرده
    4056

موضوع دیستورشن رو هم در نظر بگیرید. اکثر لنزها در فواصل کانونی بالا هم دیستورشن دارند منتها Pincushion Distortion. که کم و زیاد داره. شاید منظور شما از دفرمه شده این باشه.
    ممکنه دیستورشن لنز 85 فیکس با 15-85 در فاصله کانونی 85 فرق داشته باشد
    Anoosh-Em و Mehdi Rojaie تشکر می‌کنند.
    پيام حمزه‌ای
    PayamPix

كاربر همراه barca007 آواتار ها
    تشکر کرده
    1249

نقل قول نوشته اصلی توسط Anoosh-Pro نمایش پست ها

مگر اینکه لنز ما فول فریم باشد و در آن صورت چون روی کراپ دار فاصله کانونی 136 خواهد شد (85x 1.6=136 ) ما کادر ایده ال تری برای پرتره خواهیم داشت. و به این دلیل است که لنز 85mm بهتر از 85 یک لنز غیر فول فریم عمل میکند این نیز درست هست؟

خير درست نيست. لنز شما چه فول فريم باشد و چه غير فول فريم وقتي روي دوربين كراپدار ببنديد فاصله كانوني آن در كراپ فاكتور دوربين ضرب خواهد شد و از اين نظر دو لنز هيچ تفاوتي ندارند.
    با تشكر
    Persian و Dante تشکر می‌کنند.
    بابك طاهري

كاربر همراه K_NMT آواتار ها
    تشکر کرده
    4984

نقل قول نوشته اصلی توسط Anoosh-Pro نمایش پست ها
    درود

انوش جان
    كمي در دو پست اخير شما در مورد موضوعي مشكوك شدم
    احتمالا شما معتقديد كه فاصله كانوني 85 ميليمتر در لنز 85-15 برروي دوربين كراپدار، كادري معادل 136 ميليمتر نخواهد داد؟
    و اينكه فاصله كانوني لنزها روي باديهاي مختلف تغيير نمي كنه...يك مشخصه فيزيكي هست و ثابت...بلكه كادر معادل فواصل كانونيهاي متفاوت ارائه مي گردد.
    Persian تشکر می‌کند.
    كيوان نعمت اللهي
    تجهيزات من

تشکر کرده
    12235

نقل قول نوشته اصلی توسط K_NMT نمایش پست ها
    انوش جان
    كمي در دو پست اخير شما در مورد موضوعي مشكوك شدم
    احتمالا شما معتقديد كه فاصله كانوني 85 ميليمتر در لنز 85-15 برروي دوربين كراپدار، كادري معادل 136 ميليمتر نخواهد داد؟
    و اينكه فاصله كانوني لنزها روي باديهاي مختلف تغيير نمي كنه...يك مشخصه فيزيكي هست و ثابت...بلكه كادر معادل فواصل كانونيهاي متفاوت ارائه مي گردد.
    درود

قسمت بولد شده را درست گفتید. بله نخواهد داد. اما قسمتی رو که خاکستری کردم را درست فرمودید و دقیقا مشکل دوستان هست.

جناب غفاری عزیز لطفا توضیح دهید تا موضوع روشن گردد

من یک زمانی 85mm پرایم داشتم که فول فریم بود. که روی کراپدار ها با توجه به کراپ فاکتور نیکون که 1.5 باشد تقریبا 128 میشد. در همان زمان لنز 18-135 غیر فول فریم هم داشتم که روی اخرین فاصله کانونیش که حدود 135 بود حالا مقداری کمتر ( 128 ) دقیقا همان کادر لنز 85 را میداد. پس یعنی کادر 85 فول فریم روی دوربین کراپدار = کادر 128 یک لنز غیر فول فریم روی همون دوربین کراپدار.

با سپاس

انوش
    ویرایش توسط Anoosh-Em : Tuesday 14 September 2010 در ساعت 14:10
    Mehdi Rojaie تشکر می‌کند.