صفحه 550 از 735 نخستنخست ... 50 450 500 540 546 547 548 549 550 551 552 553 554 560 600 650 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 5,491 تا 5,500 , از مجموع 7347
Like Tree10536تشکر

موضوع: سوالات عمومي عكاسي

كاربر آشنا Hamed Dehghani آواتار ها
    تشکر کرده
    116

با تشکر از پاسخ آقای محمد رضا میلانی و peacekeeper عزیز

این جمله بالا رو قبول دارید که نوشته :

For a smaller format (e.g. a sensor with FLM of 1.5X is a smaller format than 35mm film), the maximum permissible CoC is smaller[2], so DOF will be smaller.

برای یک سنسور کوچکتر،
    حداکثر دایره اغتشاش مجاز کوچکتر است، بنابراین عمق میدان کوچکتر خواهد بود.

ولی من از زبان آقای چگيني شنیده بودم
    نقل قول نوشته اصلی توسط Dariush Chegini نمایش پست ها
    سلام
    عمق ميدان به آيتم هاي زير بستگي دارد:
    1- فاصله كانوني لنز: هر چه فاصله كانوني لنز بيشتر باشد، عمق ميدان كمتر مي شود.
    2- باز بودن روزنه (اپرچر) لنز: هر چه اپرچر بازتر باشد عمق ميدان كمتر است
    3- فاصله دوربين تا سوژه: هر چه فاصله دوربين تا سوژه كمتر باشد عمق ميدان كمتر است
    4- اندازه سنسور (يا فيلم): هر چه سنسور بزرگتر باشد، عمق ميدان براي يك لنز با فاصله كانوني و اپرچر مشخص، كمتر است.
    یعنی هر چه سطح سنسور کوچکتر باشد، تصویر عمق میدان بیشتری (بوكه ضعيف تر) دارد!
    اون نوشته Vincent Bockaert با مطلب آقای چگینی تتاقض نداره ؟
    mreza1001 تشکر می‌کند.

كاربر ويژه shahbazi آواتار ها
    تشکر کرده
    6919

نقل قول نوشته اصلی توسط papyruus نمایش پست ها
    با سلام...

لطفا بفرمایید که سنسور دوربین رو هر چند وقت یکبار باید تمیز کنیم و آیا دوره مشخصی داره و یا اینکه صرفا بستگی به تعداد شات زده شده و شرایط استفاده از دوربین داره؟؟؟
    و دیگه اینکه آیا خودمون میتونیم بدون آسیب رسوندن به دوربین سنسور رو تمیز کنیم یا بهتره بفرستیم به نمایندگیها و تعمیرکاران دوربین؟؟
    من در این مدت سه سالی که از خرید 60 دی میگذره هنوز سنسور رو تمیز نکردم و حدودا فکر کنم 6-7 هزار شات زده باشم... البته روی تجهیزاتم خیلی حساسم و اصلا در شرایط نامساعد عکاسی نکردم و دوربین رو در بهترین شرایط ممکن نگهداری کردم...با این حال فکر کنم وقتش رسیده باشه که یه سرویس کلی بشه!! تا نظر دوستان با تجربه چی باشه..

با تشکر
    حدالامکان بهتر است به سنسور دست نزنید
    زمانی که در عکس نقطه های مشکی مشاهده کردید و نقطه ها آزار دهنده بود زمان آن رسیده که سنسور تمیز شود ، اگر هم خبری از کثیفی نیست نیازی به تمیزکردن سنسور ندارید.
    تمیز کردن سنسور کار سختی نیست و فقط نیاز به حوصله و البته ابزار لازم دارم ( پارو تمیز کننده سنسور )
    در مورد تمیز کردن سنسور توسط تعمیرگاهها من شخصا تجربه خوبی ندارم چراکه پاروهای استفاده شده توسط تعمیرگاه بارها و بارها استفاده شده و سنسور را در برخی موارد کثیف تر از قبل میکند!
    msh2200، Hamed Ziyaei، amir.komeily و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر بسیار فعال amir.komeily آواتار ها
    تشکر کرده
    12403

نقل قول نوشته اصلی توسط papyruus نمایش پست ها
    با سلام...

لطفا بفرمایید که سنسور دوربین رو هر چند وقت یکبار باید تمیز کنیم و آیا دوره مشخصی داره و یا اینکه صرفا بستگی به تعداد شات زده شده و شرایط استفاده از دوربین داره؟؟؟
    و دیگه اینکه آیا خودمون میتونیم بدون آسیب رسوندن به دوربین سنسور رو تمیز کنیم یا بهتره بفرستیم به نمایندگیها و تعمیرکاران دوربین؟؟
    من در این مدت سه سالی که از خرید 60 دی میگذره هنوز سنسور رو تمیز نکردم و حدودا فکر کنم 6-7 هزار شات زده باشم... البته روی تجهیزاتم خیلی حساسم و اصلا در شرایط نامساعد عکاسی نکردم و دوربین رو در بهترین شرایط ممکن نگهداری کردم...با این حال فکر کنم وقتش رسیده باشه که یه سرویس کلی بشه!! تا نظر دوستان با تجربه چی باشه..

با تشکر
    حامد جان بنده هم بی تجربه هستم ولی بر اساس خوانده ها در فروم وزین خودمون:
    اگه سنسور گرد و خاک گرفته و در f های بالا مشخصه ( که با توجه به مدت زمانی که شما از دوربین استفاده کردین فکر میکنم این گزینه محتمله ) این کار نیازه
    جناب کاوه قبادی چندی پیش عنوان کرده بودند:
    اگر برای اولین بار است سعی کنید مقالات و فیلم ها و سایت ها را حسابی مطالعه کنید.

ترجیحا برای بار نخست در کنار کسی که تجربه دارد بنشینید و ببینید با چه حساسیت و نرمی سنسور را تمیز می کند.بعد خودتان اقدام کنید.
    در انتها مطالعه این دو تاپیک پیشنهاد میشه:

ویدیوهای آموزشی درمورد تمیز کردن سنسور

تمیز کردن سنسور با محصول Visible Dust

البته تاپیک دیگه ای هم بود که متاسفانه پیداش نکردم

پ.ن: با جناب شهبازی خط رو خط شدیم
    msh2200، shahbazi، Dariush Chegini و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

Forum Moderator mreza1001 آواتار ها
    تشکر کرده
    16459

نقل قول نوشته اصلی توسط Hamed Dehghani نمایش پست ها
    با تشکر از پاسخ آقای محمد رضا میلانی و peacekeeper عزیز

این جمله بالا رو قبول دارید که نوشته :

برای یک سنسور کوچکتر،
    حداکثر دایره اغتشاش مجاز کوچکتر است، بنابراین عمق میدان کوچکتر خواهد بود.

ولی من از زبان آقای چگيني شنیده بودم

یعنی هر چه سطح سنسور کوچکتر باشد، تصویر عمق میدان بیشتری (بوكه ضعيف تر) دارد!
    اون نوشته Vincent Bockaert با مطلب آقای چگینی تتاقض نداره ؟
    خیر نداره

عمق میدان کوچکتر خواهد بود = منظور اینه که مثلا محوی بکگراند کمتر خواهد بود. صحیحش اینه که : عمق بیشتر خواهد بود = میدان دید کوچکتر خواهد بود

هر چه سنسور بزرگتر باشد، عمق ميدان براي يك لنز با فاصله كانوني و اپرچر مشخص، كمتر است. = میدان دید عمق کمتری خواهد داشت.

نقل قولی که از داریوش کردید صحیح است و خیلی کلی و ساده بیان شده. نیازی نیست وارد دایره اغتشاش و .. شوید .

بحث چگالی پیکسل هم در این مقایسه نباید مطرح شود چون سنسور ها سایز و تعداد پیکسل متفاوتی دارند و چگالی پیکسل در واحد سطح مطرح می شود و فاکتوری مستقل است و نه وابسته.
    محمد رضا میلانی

كاربر بسیار فعال Amir Abdolpanah آواتار ها
    تشکر کرده
    10736

واقعا جا دارد یکی از دوستان زحمت مقاله کردن این بحث را برای لینک دادن در دفعات آتی بکشند!

برای رفع هر گونه شبهه می توانید، حدسیات خودتان را هم با این سایت چک کنید.
    Hamed Dehghani، mreza1001، kiavash و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    مهمتر از عکاس خوب بودن، انسان شریف بودن است.

كاربر آشنا Hamed Dehghani آواتار ها
    تشکر کرده
    116

نقل قول نوشته اصلی توسط mreza1001 نمایش پست ها
    خیر نداره

عمق میدان کوچکتر خواهد بود = منظور اینه که مثلا محوی بکگراند کمتر خواهد بود. صحیحش اینه که : عمق بیشتر خواهد بود = میدان دید کوچکتر خواهد بود
    جناب میلانی به من حق بدید که جمله اولتون رو نفهمم!

چون در همین جمله خودتون هم دو جمله متضاد بکار رفته

عمق میدان کوچکتر خواهد بود یعنی عمق بیشتر خواهد بود = میدان دید کوچکتر خواهد بود ؟!!!

درک این جمله متضاد خیلی سخته برام

كاربر فعال peacekeeper آواتار ها
    تشکر کرده
    1716

خیر نداره

هر چه سنسور بزرگتر باشد، عمق ميدان براي يك لنز با فاصله كانوني و اپرچر مشخص، كمتر است. = میدان دید عمق کمتری خواهد داشت.

نقل قولی که از داریوش کردید صحیح است و خیلی کلی و ساده بیان شده. نیازی نیست وارد دایره اغتشاش و .. شوید .

بحث چگالی پیکسل هم در این مقایسه نباید مطرح شود چون سنسور ها سایز و تعداد پیکسل متفاوتی دارند و چگالی پیکسل در واحد سطح مطرح می شود و فاکتوری مستقل است و نه وابسته.
    این مطالبی که عنوان می کنم فقط در جهت روشن شدن موضوعه و منظورم اهانت به اساتید محترم نیست.قبلا دو تا عکسآپ کرده بودم که دوباره آپ میکنم.

dx-10.jpg

fx.jpg

همین طور که می بینید چون فاصله تا سوژه یکسان است عمق میدان فول فریم نه تنها کاهش پیدا نکرده بلکه بیشتر هم شده.
    ویرایش توسط peacekeeper : Thursday 6 November 2014 در ساعت 13:22
    mreza1001 و Dariush Chegini تشکر می‌کنند.
    "If Your pictures aren't good enough, you're not close enough"
    ROBERT CAPA
    محمدعلی جعفرزاده

Forum Moderator Dariush Chegini آواتار ها
    تشکر کرده
    20782

نقل قول نوشته اصلی توسط peacekeeper نمایش پست ها
    این مطالبی که عنوان می کنم فقط در جهت روشن شدن موضوعه و منظورم اهانت به اساتید محترم نیست.قبلا دو تا عکسآپ کرده بودم که دوباره آپ میکنم.

dx-10.jpg

fx.jpg

همین طور که می بینید چون فاصله تا سوژه یکسان است عمق میدان فول فریم نه تنها کاهش پیدا نکرده بلکه بیشتر هم شده.
    سلام
    به نظرم باید قاب مشابه را هم در نظر گرفت. لنز 50 م م روی دوربین کراپدار در فاصله 10 متری از سوژه، قاب متفاوتی با همان لنز و همان فاصله روی دوربین فول فریم می دهد. برای آنکه با دوربین فول فریم بخواهیم به قاب مشابهی برسیم باید فاصله تا سوژه را به 6.25 متر کاهش دهیم. در این صورت عمق میدان 1.68 متر خواهد بود.
    ارادت

Forum Moderator mreza1001 آواتار ها
    تشکر کرده
    16459

نقل قول نوشته اصلی توسط peacekeeper نمایش پست ها

dx-10.jpg

fx.jpg

کجای این عجیبه؟ عمق میدان روی فوکال 35 میلیمتر بیشتر از عمق میدان فوکال 50 میلیمتر است. "" و حتی اختلاف سایز سنسور هم نتونسته این اختلاف رو جبران کنه""

اساسا همنطور که آقای چگینی هم گفتند کادر های متفاوتی خواهند داشت و از این مقایسه (بدلیل وجود بیش از دو متغییر) هیچ نتیجه استقرایی نمی شود گرفت. یعنی چون یک آزمایش (جزئی) پیدا شده که در آن با فاصله ثابت عمق میدان سنسور فول فریم بیشتر از سنسور کراپ دار است نمیتوان نتیجه (کلی) گرفت "هر" دفعه فاصله مشابه باشد این اتفاق خواهد افتاد. دلیلش هم این است که متغییر دیگری به نام "فاصله کانونی" وجود دارد که ثابت نبوده . روشنه؟

این از این (بقول دوستان)

نقل قول نوشته اصلی توسط Hamed Dehghani نمایش پست ها
    جناب میلانی به من حق بدید که جمله اولتون رو نفهمم!

چون در همین جمله خودتون هم دو جمله متضاد بکار رفته

عمق میدان کوچکتر خواهد بود یعنی عمق بیشتر خواهد بود = میدان دید کوچکتر خواهد بود ؟!!!

درک این جمله متضاد خیلی سخته برام
    خب من بیشتر شرح میدم.

اول توجه کنیم که در جمله اول گفته شده : عمق میدان

در جمله دوم گفته شده : میدان دید

شما توضیح وسط رو حذف کردید من مجدد و کامل تر می گم : وقتی میگه عمق میدان کوچکتر خواهد بود (که جمله ترجمه شده درستی هم نیست ) یعنی محوی بکگراند کمتر است یعنی از 20 تا تیر برق 10 تاش واضح هستند

وقتی من میگم میدان دید کوچکتر است یعنی قسمتی از میدان که واضح دیده میشه کوچک است یعنی به جای 10 تا تیر برق ما مثلا 7 تاش رو واضح میبینیم.منظور از میدان دید قسمتی است که وضوح قابل قبولی دارد.
    ویرایش توسط mreza1001 : Thursday 6 November 2014 در ساعت 22:37
    Hamed Dehghani، Dariush Chegini، 47amir و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    محمد رضا میلانی

كاربر فعال peacekeeper آواتار ها
    تشکر کرده
    1716

اسیعنی چون یک آزمایش (جزئی) پیدا شده که در آن با فاصله ثابت عمق میدان سنسور فول فریم بیشتر از سنسور کراپ دار است نمیتوان نتیجه (کلی) گرفت "هر" دفعه فاصله مشابه باشد این اتفاق خواهد افتاد. دلیلش هم این است که متغییر دیگری به نام "فاصله کانونی" وجود دارد که ثابت نبوده . روشنه؟

دوست عزیز فوکالها در دو تصویر بالا برابر هستند(البته کادرها قطعا متفاوت است) منظور از 35mm سایز سنسور بوده نه فوکال(در هر دو حالت 50mm).و نتیجه بالا یک حالت خاص نیست و در همه فوکالها وضعیت همین است.خودتون می تونید چک کنید.
    جناب چگینی احتمالا متوجه منظور من شده اند ولی شما یک مقدار منظور من رو اشتباه متوجه شده اید.
    mreza1001 تشکر می‌کند.
    "If Your pictures aren't good enough, you're not close enough"
    ROBERT CAPA
    محمدعلی جعفرزاده