صفحه 564 از 735 نخستنخست ... 64 464 514 554 560 561 562 563 564 565 566 567 568 574 614 664 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 5,631 تا 5,640 , از مجموع 7347
Like Tree10536تشکر

موضوع: سوالات عمومي عكاسي

Forum Moderator Dariush Chegini آواتار ها
    تشکر کرده
    20782

نقل قول نوشته اصلی توسط yashica-gsn نمایش پست ها
    با سلام

با توجه به اينكه سنسور هاي CCD سواي اتلاف انرژي، كيفيت واضح تري را براي عكس ارئه ميدهند:

يك دوربين 10 مگا پيكسلي با سنسور CCD عكسش با كيفيت تر است، يا يك دوربين 12 مگاپيكسلي با سنسور COMS ؟

علت اين امر چيست؟
    علاوه بر تفاوت CCD‌و CMOS، تكنولوژي ساخت سنسور هم مهم است. كيفيت تصوير CCD با رزولوشن 10 مگاپيكسل كه در سال 2006 ساخته شده از CMOS با رزولوشن 12 مگاپيكسل كه در سال 2014 ساخته شده باشد بهتر نيست.
    ata_m3 و Ali M.Rezaei تشکر می‌کنند.

كاربر فعال Ali M.Rezaei آواتار ها
    تشکر کرده
    1254

نقل قول نوشته اصلی توسط AmirS نمایش پست ها
    شاید بهتر باشه بگیم در تمام لنز‌ها، مقدار واقعی فواصل کانونی نوشته می‌شه و در برخی موارد رایج‌ه که مقدار معادل زاویه دید لنز در دوربین فول‌فریم هم گزارش بشه.
    مقصود بنده صرفا عددی است که روی لنز حک میشه (نه در مقالات، بررسی سایت ها و ...)
    آیا موردی رو سراغ دارید که فوکال معادل روی لنز درج شده باشه؟
    اگه نه، بهتره بگیم روی تمام لنز‌ها مقدار واقعی فواصل کانونی نوشته می‌شه.
    msh2200 تشکر می‌کند.

كاربر ويژه msh2200 آواتار ها
    تشکر کرده
    4653

نقل قول نوشته اصلی توسط Ali M.Rezaei نمایش پست ها
    همونطور که خودتون هم بهتر میدونید فاصله کانونی از مشخصه های لنزه و با سایز سنسور مورد استفاده ارتباطی نداره. محدوده فاصله کانونی یک لنز همیشه و در همه حال (روی هر دوربینی با هر سایز سنسوری که بسته بشه) یکسانه و این زاویه دیده که دستخوش تغییر میشه. پس این جمله که فواصل کانونی بر مبنای فول فریم محاسبه و درج میشن لااقل به نظر بنده صحیح نیست. فاصله کانونی لنز SX50 برابر 215-4.3 هست که این مقدار روی لنز هم درج شده (نه 1200-24). زاویه دید این دوربین، معادل زاویه دیدی است که با محدوده فوکال 1200-24 روی فول فریم خواهیم داشت.
    البته اگه جایی رو اشتباه میکنم لطفا تصحیح بفرمایید.
    متشکرم
    درود
    ببینید بدون شک تمام فواصل کانونی موجود در دوربینهای کامپکت و بریج دارای کراپ هستند و اتفاقا این کراپ نسبتا سنگین هم هست!
    کلا عرضه کننده و شرکت سازنده دوربین برای ملموس تر شدن و قابل فهم بودن و مقایسه فاصله کانونی با لنز های عمومی اقدام به معادل سازی فوکال لنز می کنند که به صورت
    Focal length (equiv.) 21–1365 mm نمایش داده می شود.
    در مورد اینکه بخواهیم بگوییم تمام لنزها معادل سازی می شوند با فول فریم، شاید کمی بد جمله بازگو شده باشه!
    در واقع لنز ها بر اساس دوربین های 35MM قدیمی که تقریبا همین فول فریم امروزی هستند از نظر فاصله کانونی ساخته و علامت گذاری می شوند!
    به همین دلیل لنز 200-18 همان 200-18 خواهد بود و اگر روی دوربین کراپ بسته شود ضریب کراپ می خورد.
    ata_m3 و tahers96i تشکر می‌کنند.
    باتوجه به تعطیلی فروم در تلگرام پاسخگوی دوستان هستم:Telegram:@msh2200
    تولید کیف سه پایه
    تجهیزات

كاربر فعال AmirS آواتار ها
    تشکر کرده
    1291

دو نمونه از لنز هایی که روشون معادل 35 نوشته شده:

sx50-hs_top_reference.jpg
    هونطور که می‌بینید روی مدل canon اصلا اشاره ای به فاصله کانونی واقعی نشده و فقط معادل ۳۵ میلیمتر اون نوشته شده و روی مدل فوجی هردو رو نوشته
    msh2200، ata_m3، tahers96i و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر بسیار فعال ata_m3 آواتار ها
    تشکر کرده
    5142

نقل قول نوشته اصلی توسط Ali M.Rezaei نمایش پست ها
    همونطور که خودتون هم بهتر میدونید فاصله کانونی از مشخصه های لنزه و با سایز سنسور مورد استفاده ارتباطی نداره. محدوده فاصله کانونی یک لنز همیشه و در همه حال (روی هر دوربینی با هر سایز سنسوری که بسته بشه) یکسانه و این زاویه دیده که دستخوش تغییر میشه. پس این جمله که فواصل کانونی بر مبنای فول فریم محاسبه و درج میشن لااقل به نظر بنده صحیح نیست. فاصله کانونی لنز SX50 برابر 215-4.3 هست که این مقدار روی لنز هم درج شده (نه 1200-24). زاویه دید این دوربین، معادل زاویه دیدی است که با محدوده فوکال 1200-24 روی فول فریم خواهیم داشت.
    البته اگه جایی رو اشتباه میکنم لطفا تصحیح بفرمایید.
    متشکرم
    دوست عزیز من هم قبلا مثل شما فکر میکردم که فواصل کانونی که بر روی لنزها نوشته میشوند برای سنسور همان دوربین هستند مثلا همین 215-4.3 برای سنسور SX50 هست که دوستان عرض کردند این فواصل برای فول فریم هست مثل فواصل کانونی روی لنزهای کراپدار.

در واقع اعدادی که بر روی لنزها به عنوان فواصل کانونی نوشته میشوند برای فول فریم هستند. حالا اگه بخواییم بفهمیم که آن فواصل کانونی روی سنسور دوربین SX50 چقدر هست باید اونها رو در ضریب کراپ، ضرب کنیم.

حرف شما در مورد میدان دید کاملا صحیحه. در واقع با این ضرب کردن فواصل کانونی می خواییم متوجه بشیم که میدان دیدی که لنز SX50 در 4.3 میلیمتر میده در چه فاصله کانونی بر روی فول فریم همین زاویه دید رو خواهد داد که باید در عدد 5 ضرب بشه.

پس میدان دید لنز SX50 در فاصله کانونی 4.3 برابر میدان دید یک لنز فول فریم بر روی دوربین فول فریم در فاصله کانونی 21.5 هست.

ارادتمند.
    msh2200 و Ali M.Rezaei تشکر می‌کنند.

كاربر همراه
    تشکر کرده
    903

با سلام
    دوستان در مورد بحث اخیر به یه جمع بندی رسیدم که اگه اشتباه کردم لطفا راهنمایی کنین
    اول اینکه فاصله کانونی به فاصله بین سنسور تا محل تشکیل تصویر روی لنز گفته میشه که با زوم کردن میزان فاصله بین سنسور و محل تشکیل تصویر در لنز افزایش پیدا میکنه در نتیجه این عدد ارتباطی به فول فریم بودن یا کراپ بودن نداره.
    دوم اینکه با توجه به اندازه سنسور این میدان دید است که در فواصل کانونی یکسان در فول فریم و کراپ تغییر میکنه
    و سوم هم این معادل سازی بر پایه یک مبنا(مثل فول فریم)برای رسیدن برای هماهنگی و درک یکسان و بهتر انجام میشه
    ببخشید که اینجوری اماتور جمع بندی کردم.
    موفق باشید
    doki تشکر می‌کند.

كاربر بسیار فعال ata_m3 آواتار ها
    تشکر کرده
    5142

نقل قول نوشته اصلی توسط tahers96i نمایش پست ها
    با سلام
    دوستان در مورد بحث اخیر به یه جمع بندی رسیدم که اگه اشتباه کردم لطفا راهنمایی کنین
    اول اینکه فاصله کانونی به فاصله بین سنسور تا محل تشکیل تصویر روی لنز گفته میشه که با زوم کردن میزان فاصله بین سنسور و محل تشکیل تصویر در لنز افزایش پیدا میکنه در نتیجه این عدد ارتباطی به فول فریم بودن یا کراپ بودن نداره.
    دوم اینکه با توجه به اندازه سنسور این میدان دید است که در فواصل کانونی یکسان در فول فریم و کراپ تغییر میکنه
    و سوم هم این معادل سازی بر پایه یک مبنا(مثل فول فریم)برای رسیدن برای هماهنگی و درک یکسان و بهتر انجام میشه
    ببخشید که اینجوری اماتور جمع بندی کردم.
    موفق باشید
    کاملا صحیح فقط در مورد اول عرض کنم که تصویر روی لنز تشکیل نمیشه.

پرتوهای نور که وارد لنز میشند بعد از گذر از چندین عدسی مختلف در نقطه ای به هم میرسند و تشکیل تصویر میدهند. این نقطه در یک فضای خالی بین سنسور و آخرین عدسی لنز قرار داره. در واقع همیشه آخرین عدسی لنزها ( نزدیکترین عدسی به سنسور) یک عدسی محدب یا مثبت هست که وظیفه همگرا کردن پرتوهای نور و رساندن آنها به همدیگر را بر عهده دارد که به فاصله این نقطه ( محل تشکیل تصویر ) تا سنسور، فاصله کانونی لنز گفته میشه.
    msh2200 و tahers96i تشکر می‌کنند.

كاربر همراه
    تشکر کرده
    903

نقل قول نوشته اصلی توسط ata_m3 نمایش پست ها

پرتوهای نور که وارد لنز میشند بعد از گذر از چندین عدسی مختلف در نقطه ای به هم میرسند و تشکیل تصویر میدهند. این نقطه در یک فضای خالی بین سنسور و آخرین عدسی لنز قرار داره. در واقع همیشه آخرین عدسی لنزها ( نزدیکترین عدسی به سنسور) یک عدسی محدب یا مثبت هست که وظیفه همگرا کردن پرتوهای نور و رساندن آنها به همدیگر را بر عهده دارد که به فاصله این نقطه ( محل تشکیل تصویر ) تا سنسور، فاصله کانونی لنز گفته میشه.
    ممنون عطاجان منم منطورم اخرین عدسی لنز بود که نتونستم عنوان درستی پیدا کنم یجایی خونده بودم محل تشکیل تصویر در لنز همونا نوشتم ممنون که اصلاح کردید.
    ویرایش توسط tahers96i : Sunday 23 November 2014 در ساعت 15:29
    ata_m3 و doki تشکر می‌کنند.

كاربر فعال AmirS آواتار ها
    تشکر کرده
    1291

نقل قول نوشته اصلی توسط ata_m3 نمایش پست ها

نقل قول نوشته اصلی توسط tahers96i نمایش پست ها
    ممنون عطاجان منم منطورم اخرین عدسی لنز بود که نتونستم عنوان درستی پیدا کنم یجایی خونده بودم محل تشکیل تصویر در لنز همونا نوشتم ممنون که اصلاح کردید.
    یک اشتباه در هر دو توضیح وجود داره… تصویر همیشه روی سنسور تشکیل میشه (اگه غیر از این باشه تصویر از فکوس خارج‌ه*)
    اما اون نقطه ای که شما بهش اشاره کردید کانون لنز‌ه که در واقع نقطه‌ای‌ـه که همه نورهایی موازی محور لنز وارد میشن از اون نقطه عبور می‌کنن.
    - - - - -
    در واقع تصویر در همه فضای جلو و پشت سنسور تشکیل می‌شه ولی برای ما اون تصویری که روی سنسور تشکیل میشه اهمیت داره…

كاربر فعال Ali M.Rezaei آواتار ها
    تشکر کرده
    1254

نقل قول نوشته اصلی توسط AmirS نمایش پست ها
    هونطور که می‌بینید روی مدل canon اصلا اشاره ای به فاصله کانونی واقعی نشده و فقط معادل ۳۵ میلیمتر اون نوشته شده و روی مدل فوجی هردو رو نوشته
    معمولا سازنده ها مشخصات لنز رو روی حاشیه اطراف المان جلویی لنز حک می کنند و این محل معمولترین جایی است که برای یافتن مشخصات لنز بلافاصله به اون رجوع میشه. در هر دو مثال مورد اشاره، فاصله کانونی واقعی (و نه equivalent) نوشته شده: