صفحه 556 از 735 نخستنخست ... 56 456 506 546 552 553 554 555 556 557 558 559 560 566 606 656 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 5,551 تا 5,560 , از مجموع 7347
Like Tree10536تشکر

موضوع: سوالات عمومي عكاسي

Forum Moderator mreza1001 آواتار ها
    تشکر کرده
    16459

نقل قول نوشته اصلی توسط m.daneshpayeh نمایش پست ها
    نه دیگه نتیجه گیری کلی نکنید. کسی نگفت همه نورسنجیهای دستی خطای قابل توجه دارند
    گفتید دوربینهای قدیمی سیستم نور سنجی نداشت و ندارد این در جواب آن بود که بله نداشتند ولی نورسنجی هم دقیق نبود! البته نگاتیو به اندازه سنسور دیجیتال دامنه نوری کمی ندارد و بیشتر از سر تقصیرها میگذرد.
    در مورد معیار و استاندارد هم درست میگید وجود دارند، با همان معیار این اعداد استخراج شده اند. اما در پست قبل هم گفتم، در عمل این اعداد خطایی بیشتر از ان دارند که لزومی برای درج دقیق اندازه روزنه در آن حد بماند.
    در مورد نورسنجی هم والا من پیشنهادی برای استفاده از روشی ندادم. فقط جهت روشن شدن این بود که اصولا دقت نورسنجی انقدر نیست که درج چند رقم بعد از اعشار لازم باشد.
    منم که همون اول گفتم لازم نیست. در مورد دوربین های قدیمی اگر سالم باشند و اگر فرسوده نشده باشند من چندین مورد رو تست کردم با لنز یکسان (لنزهای قدیمی پینتاکس بدون تبدیل روی بادی ها دیجیتال نصب میشه) که نورسنج دستی سکونیک و دوربین قدیمی و دوربین دیجیتال هر 3 یک عدد رو پیشنهاد میداد. با این تفاوت که استاپ ها رو دوربین قدیمی به نیم استاپ محدود شده هم در سرعت شاتر و هم در عدد دیاف. پس دوربین اقدام به رند کردن میکنه. که اونم به دلیل همین مورد داینامیک رنجی که فرمودین قابل گذشت است.
    m.daneshpayeh و کوروش تشکر می‌کنند.
    محمد رضا میلانی

كاربر همراه Digital Lover آواتار ها
    تشکر کرده
    3072

نقل قول نوشته اصلی توسط nima13195 نمایش پست ها
    هر دوربين موبايلي فاصله كانوني خودش را دارد بايد مشخصات ارايه شده توسط شركت را ببينيد. دوربين جلو و عقب هم هر يك فوكال مختص خودشان را دارند.
    اگر شركت توليد كننده مشخصات را درست ارايه كرده باشد بايد نتايج دوربين موبايلي كه مثلا لنز 28ميليمتري(معادل دوربينهاي 35 م م) دارد با dslr كراپ با لنز 18-55 در فاصله كانوني 18 اش يكي باشد.
    تنها تفاوت را مي توان در عمق ميدان بالاي دوربين موبايل ها دانست كه همه چيز معمولا در فوكوس هستند. تا جايي كه بنده اطلاع دارم تفاوت ديگري هم از لحاظ ساختار لنز و هم ديگر چيزها ندارند.
    فكر ميكنم نكته در اينجا باشد كه دوربين موبايل را در هنگم گرفتن سلفي مي توان دور تر از چهره خودمان بگيريم(چيزي در حدود يك متر) كه با دوربينهاي ديگر اينكار سختتر است و معمولا دستها جمع تر است و دوربين به چهره نزديك مي شود بنابراين پرسپكتيو بيشتري را در عكس حس مي كنيم.
    تقریبا توی فاصله کانونی مختلفی تست رو انجام دادم....از 18 تا 50.....و همچنین فواصل مختلف دوربین تا چهره ولی به نتیجه ای حتی نزدیک به عکاسی با دوربین نرسیدم

و نتیجه ای که بوسیله دوربین بهش رسیدم به مراتب دارای اعوجاج و دفرمه شدن چهره هست

با اینمکه فاصله دوربین عکاسی و موبایل حین عکاسی از چهره ام به یک اندازه بوده ولی نتیجه متفاوتی به دست آووردم
    حمید هستم
    عکسهام
    Goldtag.net
    Instagram: Hamid_nia_1987

كاربر جديد worldmohammad آواتار ها
    تشکر کرده
    22

سوالی داشتم در مورد این متن که شخصی درمورد دوربین sx50 canon گفت میخام ببینم این موضوع واقعیت داره یانه؟
    این دوربین 50 برابر زوم نداره ، چشم انسان حدود 50 میلیمتر هست (یعنی نرمال) پس شما باید جسمی رو که بزرگنمایی میکنید از اندازه ای که با چشم میبینید مقایسه کنید. این دوربین در اصل 24 برابر بزرگنمایی داره. دلیل اگر شما 1200 میلیمتر که بیشترین فاصله کانونی این دوربین هست رو تقسیم بر 50 میلیمتر کنید میشه 24 . پس این دوربین 24 برابر بزرگنمایی داره
    این حرفش راسته؟دربقیه دوربین ها هم همینطوره؟

كاربر ويژه shahbazi آواتار ها
    تشکر کرده
    6919

نقل قول نوشته اصلی توسط worldmohammad نمایش پست ها
    سوالی داشتم در مورد این متن که شخصی درمورد دوربین sx50 canon گفت میخام ببینم این موضوع واقعیت داره یانه؟
    این دوربین 50 برابر زوم نداره ، چشم انسان حدود 50 میلیمتر هست (یعنی نرمال) پس شما باید جسمی رو که بزرگنمایی میکنید از اندازه ای که با چشم میبینید مقایسه کنید. این دوربین در اصل 24 برابر بزرگنمایی داره. دلیل اگر شما 1200 میلیمتر که بیشترین فاصله کانونی این دوربین هست رو تقسیم بر 50 میلیمتر کنید میشه 24 . پس این دوربین 24 برابر بزرگنمایی داره
    این حرفش راسته؟دربقیه دوربین ها هم همینطوره؟
    وقتی از کلمه زوم استفاده میشود برای بدست آوردن زوم یک لنز ، تله ترین فوکال لنز را بر وایدترین فوکال آن تقسیم میکنند و عدد بدست آمده میزان زوم لنز است، این تعریف صحیح زوم است.
    برای مثل لنز زوم 100-400 دارای 4X زوم است و لنز 24-105 هم دارای 4X زوم است! درصورتی که کارایی این لنزها اصلا شبیه نیست و لنز 100-400 برای عکاسی از فواصل دور استفاده میشود
    و این تعریف صحیح زوم در لنزها است.
    msh2200، worldmohammad، S_Mahdi و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر جديد worldmohammad آواتار ها
    تشکر کرده
    22

نقل قول نوشته اصلی توسط shahbazi نمایش پست ها
    وقتی از کلمه زوم استفاده میشود برای بدست آوردن زوم یک لنز ، تله ترین فوکال لنز را بر وایدترین فوکال آن تقسیم میکنند و عدد بدست آمده میزان زوم لنز است، این تعریف صحیح زوم است.
    برای مثل لنز زوم 100-400 دارای 4X زوم است و لنز 24-105 هم دارای 4X زوم است! درصورتی که کارایی این لنزها اصلا شبیه نیست و لنز 100-400 برای عکاسی از فواصل دور استفاده میشود
    و این تعریف صحیح زوم در لنزها است.
    راستشو بخواین من توی اعداد ارقام عکاسی چندان وارد نیستم هیچوقتم نتونستم یادبگیرم فقط بگید که اون حرفی که یه بنده خدا زد منم نوشتم درسته یانه؟
    برای تمام دوربین ها همین قضیه صددق میکنه؟

كاربر فعال Ali M.Rezaei آواتار ها
    تشکر کرده
    1254

نقل قول نوشته اصلی توسط worldmohammad نمایش پست ها
    راستشو بخواین من توی اعداد ارقام عکاسی چندان وارد نیستم هیچوقتم نتونستم یادبگیرم فقط بگید که اون حرفی که یه بنده خدا زد منم نوشتم درسته یانه؟
    برای تمام دوربین ها همین قضیه صددق میکنه؟
    وقتی میگن این دوربین زوم 50 برابر داره، یعنی وقتی شما در وایدترین حالت (بدون زوم/ فوکال 4.3mm) چشمتون رو روی ویزور SX50 میذارید، اونچه رو توی ویزور می بینید میتونید 50 برابر بزرگنمایی کنید. در این حالت وقتی چشمتون رو روی ویزور میذارید در واقع فوکال نرمال چشمتون میشه 4.3. اگه محدوده فاصله کانونی لنز این دوربین 215-50 بود حرف دوستتون صحیح بود.
    msh2200، shahbazi و worldmohammad تشکر می‌کنند.

تشکر کرده
    1254

نقل قول نوشته اصلی توسط Ali M.Rezaei نمایش پست ها
    وقتی میگن این دوربین زوم 50 برابر داره، یعنی وقتی شما در وایدترین حالت (بدون زوم/ فوکال 4.3mm) چشمتون رو روی ویزور SX50 میذارید، اونچه رو توی ویزور می بینید میتونید 50 برابر بزرگنمایی کنید. در این حالت وقتی چشمتون رو روی ویزور میذارید در واقع فوکال نرمال چشمتون میشه 4.3. اگه محدوده فاصله کانونی لنز این دوربین 215-50 بود حرف دوستتون صحیح بود.
    با عرض معذرت، قسمت رنگی شده رو اشتباه عرض کردم. اگر فاصله کانونی معادل فول فریم این دوربین 1200-50 بود حرف دوستتون مورد تایید بود (فاصله کانونی SX50 کانن، 215-4.3 معادل 1200-24 هست).

كاربر همراه BRAD آواتار ها
    تشکر کرده
    645

من فکر میکنم دوستان سوال رو با دقت نخوندن (یا شایدم من اشتباه متوجه شدم!)
    ایشون فرمودند که لنز دوربین sx50 چون 50 برابر زوم اپتیکال داره پس باید اندازه تصویر خروجی 50 برابر برزگتر از اندازه واقعی اون باشه.

بنظر من (با توجه به مطالعات اندک بنده) بحث برزگنمایی جدای از زوم هست. ممکنه یک لنز زوم بالایی داشته باشه اما برزگنمایی نداشته باشه.
    مثلا لنز 600mm کنون که برزگنمایی اون 0.21 برابر هست:
    کد:
    http://upload7.ir/imgs/2014-11/36151277045819332200.jpg
    بزرگنمایی به نسبت اندازه تصویر به اندازه شی گفته می‌شود
    یادمه اون موقع که توی مدرسه، فیزیک میخوندیم معلممون از بچه ها پرسید که تلسکوپ ها برزگنمایی میکنن یا کوچکنمایی؟
    همه گفتن که بزرگنمایی، چون فکر میکردیم که تصویری که به ما نشون میده بزرگتر از چیزیه که با چشم میبینیم. درصورتی که چون تصویر تلسکوپ کوچکتر از اندازه واقعی جسمیه که مشاهده میکنیم (مثلا کره ماه) پس تلسکوپ کوچکنمایی داره
    Ali M.Rezaei و peacekeeper تشکر می‌کنند.

تشکر کرده
    1254

نقل قول نوشته اصلی توسط BRAD نمایش پست ها
    من فکر میکنم دوستان سوال رو با دقت نخوندن (یا شایدم من اشتباه متوجه شدم!)
    ایشون فرمودند که لنز دوربین sx50 چون 50 برابر زوم اپتیکال داره پس باید اندازه تصویر خروجی 50 برابر برزگتر از اندازه واقعی اون باشه.

بنظر من (با توجه به مطالعات اندک بنده) بحث برزگنمایی جدای از زوم هست. ممکنه یک لنز زوم بالایی داشته باشه اما برزگنمایی نداشته باشه.
    مثلا لنز 600mm کنون که برزگنمایی اون 0.21 برابر هست:
    کد:
    http://upload7.ir/imgs/2014-11/36151277045819332200.jpg
    بزرگنمایی به نسبت اندازه تصویر به اندازه شی گفته می‌شود
    یادمه اون موقع که توی مدرسه، فیزیک میخوندیم معلممون از بچه ها پرسید که تلسکوپ ها برزگنمایی میکنن یا کوچکنمایی؟
    همه گفتن که بزرگنمایی، چون فکر میکردیم که تصویری که به ما نشون میده بزرگتر از چیزیه که با چشم میبینیم. درصورتی که چون تصویر تلسکوپ کوچکتر از اندازه واقعی جسمیه که مشاهده میکنیم (مثلا کره ماه) پس تلسکوپ کوچکنمایی داره
    فرمايشتون كاملا صحيحه، Zoom و Magnification با هم متفاوتند.
    Canon Lens Magnification Value
    ممنون بابت تذكرتون. تا بحال بطور جدي به اين موضوع فكر نكرده بودم. در همين رابطه چندتا سوال توي ذهنم شكل گرفته:
    - در تعريف بزرگنمايي فرموديد نسبت اندازه تصوير به شئ، زوم رو چي تعريف ميكنيد؟
    - در اون مقاله اي كه لينكش رو دادم گفته شده براي تعيين عدد بزرگنمايي، فاصله كانوني رو بر ٥٠ تقسيم كنيد. چرا اين قانون در خصوص لنزي كه مثال آورديد صدق نميكنه؟
    BRAD تشکر می‌کند.

كاربر همراه BRAD آواتار ها
    تشکر کرده
    645

نقل قول نوشته اصلی توسط Ali M.Rezaei نمایش پست ها
    فرمايشتون كاملا صحيحه، Zoom و Magnification با هم متفاوتند.
    Canon Lens Magnification Value
    ممنون بابت تذكرتون. تا بحال بطور جدي به اين موضوع فكر نكرده بودم. در همين رابطه چندتا سوال توي ذهنم شكل گرفته:
    - در تعريف بزرگنمايي فرموديد نسبت اندازه تصوير به شئ، زوم رو چي تعريف ميكنيد؟
    - در اون مقاله اي كه لينكش رو دادم گفته شده براي تعيين عدد بزرگنمايي، فاصله كانوني رو بر ٥٠ تقسيم كنيد. چرا اين قانون در خصوص لنزي كه مثال آورديد صدق نميكنه؟
    در مورد سوال اولتون باید بگم که با اینکه خیلی سعی کردم تعریفی درباره زوم (!) پیدا کنم، ولی هنوز موفق نشدم.
    یعنی نمیدونم چرا مثلا لنز 24-70 ، 0.7 برابر بزرگنمایی داره ولی اون لنز 600mm بزرگنماییش 0.21 برابره.

در مورد سوال دومتون هم خودم کاملا متوجه منظور نویسنده نشدم
    Ali M.Rezaei تشکر می‌کند.