صفحه 81 از 164 نخستنخست ... 31 71 77 78 79 80 81 82 83 84 85 91 131 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 801 تا 810 , از مجموع 1638
Like Tree3199تشکر

موضوع: انتخاب لنز مناسب براي پرتره

كاربر همراه Kane آواتار ها
    تشکر کرده
    3887

نقل قول نوشته اصلی توسط Pelikan نمایش پست ها
    دقیقن چه کاربردی؟ میشه بیشتر توضیح بدین؟ فراموش نکینن که داریم در چه تاپیکی صحبت میکنیم. ضمنن بحث فوکال بود نه لنز یعنی در اینکه لنزهای پرایم کلن جذابند حرفی ندارم ولی اینکه فوکال 85 میلیمتر روی فول فریم جذاب است و کاربرد زیادی دارد بحث دارم اگر از جذابیت 85 روی کراپدارها صحبت میکردید حرفی نداشتم. امیدوارم بیشتر توضیح بدهید و من را از این جهالتی که در آن غوطه ورم خارج کنید.
    دوست عزیز فقط این سوال را از خود بپرسید که چرا دو شرکت نیکون و کنون در این فاصله کانونی هر دو ٬ دو لنز پرایم دارند که خیلی زود به زود هم آپدیت می شوند!
    نیکون : f/1.4 و f/1.8 مدل g
    کنون : f/1.2 و f/1.8

توجه کنید لنز نیکون f/1.4 و کنون f/1.2 هر دو از لنز های کاملا حرفه ای هستند با قیمت نزدیک به ۲۰۰۰ دلار!! پس این رنج واقعا جذابه که به این شکل اونو پوشش می دهند.

ویرایش: با جناب eternal خط رو خط شدم.
    ویرایش توسط Kane : Sunday 17 February 2013 در ساعت 14:14
    yaghoobi، persian.boy و eternal تشکر می‌کنند.

كاربر فعال persian.boy آواتار ها
    تشکر کرده
    4662

با درود دوباره

امیدوارم بیشتر توضیح بدهید و من را از این جهالتی که در آن غوطه ورم خارج کنید.
    جهالت ؟ اختیار دارید قربان ! ما در حال یک بحث عادی و دوستانه هستیم ... بنده به هیچ عنوان به خودم اجازه نمی دهم که حتی به چنین واژه فکر کنم (آن هم در مورد یک دوست و هم وطن!) .

دقیقن چه کاربردی؟ میشه بیشتر توضیح بدین؟ فراموش نکینن که داریم در چه تاپیکی صحبت میکنیم. ضمنن بحث فوکال بود نه لنز یعنی در اینکه لنزهای پرایم کلن جذابند حرفی ندارم ولی اینکه فوکال 85 میلیمتر روی فول فریم جذاب است و کاربرد زیادی دارد بحث دارم اگر از جذابیت 85 روی کراپدارها صحبت میکردید حرفی نداشتم.
    من نمی دانم اختلاف بر سر چیست ؟ جناب سرکیسیان عزیز ؛ این ها که دیگر جزو بدیهیات است ؟ فکر کنم به عنوان پاسخ نهایی اینجانب ، عکس زیر کاملا گویای کاربردهای این فاصله ی کانونی و ایضا لنزهای پرایم 85مم روی فول فریم باشد :

با آرزوی بهترین ها
    پسر پارسی
    yaghoobi، Anoosh-Em، sh.khani و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر همراه Pelikan آواتار ها
    تشکر کرده
    316

ممنون پسر پارسی و دوستان دیگر. من میخواستم اول مطمئن بشم که اشتباه شما واقعن لپی بوده یا از روی عدم اطلاع که الان متوجه موضوع شدم. انشاالله اگر فرصت کنم فردا راجع به انواع لنز 85 و کاربردهای مختلف و گسترده اش روی دوربینهای فول فریم و کراپدار مطلب مفصلی خواهم نوشت.
    sh.khani تشکر می‌کند.
    ویگن سرکیسیان
    --------------------------------------
    Canon EOS 7D, Canon EF-S 15-85

كاربر همراه amparisay آواتار ها
    تشکر کرده
    1389

من با لنز 135 آنالوگ خیلی تاحالا پرتره از شانه تا بالای سر گرفتم. کم سخت هست اما میشه. با 210 هم حتی گرفته ام، اما با بدبختی. اما نتیجه ها خیلی خوب در اومدن و خستگی از تنم در رفت. اینکه با هر فوکالی میشه هر نوع پرتره ای گرفت یک مساله طبیعیه. توی بعضی فوکال ها البته باید از سوژه خیلی فاصله بگیرید، و بستن کادر و لرزش دوربین و اینها را در نظر بگیرید، اما فراموش نکنید که 85 f/1.8 از 50 f/1.8 در کادر یکسان و اندازه سوژه یکسان، بک کاملا متفاوتی می دهند. من حتی روی کراپدار هم 85 رو لنز پرتره بسیار خوبی می بینم. دوربین کراپدار تا فوکال 135 پتانسیل پرتره های معرکه دارد، اما هرچه فوکال بلندتر، لرزش دوربین و کادر بندی و دوری شدن از سوژه "روی اعصاب" تر! تجربه های شخصی من بود، امیدوارم اساتید گرامی اگر اشکالی هست اصلاح بفرمایند.
    yaghoobi، iman mehr و pooyan.se تشکر می‌کنند.
    امیرحسین

كاربر ويژه Anoosh-Em آواتار ها
    تشکر کرده
    12235

درود

مبحث انتخاب فاصله کانونی مناسب جهت پرتره بر میگردد به نوع پرتره ای که می خواهیم ، از تمام قد ، نیم تنه ، سرو گردن...

برای پرتره روی کراپدار لنز های فیکس 35mm ، 50mm ، 85mm خیلی کاربردی هستند اگر نه روی فول فریم 50mm ، 85mm ، 100mm ، 135mm کاربردی هستند

این اختلاف فواصل کانونی بین کراپدار و فول فریم به ضریب کراپ در دوربین های کراپدار بر میگردد:

Nikon
    ( در Nikon ضریب کراپ 1.5 هست )

در کراپدار -------------- در فول فریم میشود

36mm--------------------24mm
    35mm---------------------23mm
    50mm---------------------33mm
    52mm--------------------35mm
    75mm--------------------50mm
    85mm--------------------56mm
    105mm------------------70mm
    127mm------------------85mm
    135mm------------------90mm

Canon
    ( در Canon ضریب کراپ 1.6 هست )

در کراپدار ---معادل---- در فول فریم
    35mm--------------------21mm
    38mm--------------------24mm
    50mm--------------------31mm
    56mm--------------------35mm
    80mm--------------------50mm
    85mm--------------------53mm
    100mm------------------62mm
    135mm------------------85mm

در فواصل کانونی Bold شده لنز داریم
    اما فواصلی که بولد نشده اند فقط محاسبه شده که
    معادل چه فاصله کانونی رو فول فریم یا کراپدار میشوند و در واقع برای فواصل کانونی بولد نشده لنزی وجود ندارد!
    yaghoobi، mehdiafshar، mthosein و 8 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

Forum Moderator mreza1001 آواتار ها
    تشکر کرده
    16459

دوستان جذابیت یک لنز برای پرتره گذشته از سایر موارد و فقط از نظر فاصله کانونی تا حد زیادی مربوط به سلیقه و نوع دید عکاس می شود. اینکه 85 یک فاصله استاندارد برای پرتره است مشخص است و به همین دلیل هم تعداد زیادی لنز در این فوکال ساخته شده.

به عنوان تجربه شخصی و علاقه شخصی اگر بنا باشد یک مجموعه برای پرتره انتخاب کنم لنز 85 اف1.2 یا اف 1.4 روی فول فریم خواهد بود . از تمام قد تا کلوز آپ رو هم با همین میگیرم. اما علاقه چندانی به 85 اف 1.8 ندارم و گاهی 50 اف 1.4 یا 1.2 روی کراپ عکاسی راحت تر و بی استرس تری رو برای من رقم میزنه. اما 85 روی کراپ دار را زیاد دوست ندارم. باز این بستگی به جایی که عکاسی میکنید و سبک کاری شما دارد. برای من و در فضای نوری که کار میکنم fast بودن لنز خیلی مهم است. اما یک زمانی در شرایطی دیگر با 200-70 اف 4 روی کراپ دار عکاسی می کردم و به اصلا نیازی به اف 2.8 هم نداشتم.
    yaghoobi، behzad_milad، M.Meghdari و 7 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    محمد رضا میلانی

كاربر همراه azari kei آواتار ها
    تشکر کرده
    691

نقل قول نوشته اصلی توسط persian.boy نمایش پست ها
    درود

85مم برای پرتره های چهره بر روی فول فریم جذاب است . در کراپدار اگر پرتره ی چهره مقصود شماست باید به فوکال های بالاتر مثل 100مم فکر کنید . البته طیف کاربرد این فوکال قطعا محدودتر از 35مم یا 50مم است .

با آرزوی بهترین ها
    پسر پارسی

انتخاب لنز کاملا سلیقه ای و تجربی هست ، همان جور که اساتید گفتند .
    اما از نظر فیزیک و منطق ( قسمتی که بولد کردم) درست نیست ، همه اشتباه میکنند ، بعنی اگر برای شما 85 بر روی فول فریم جذاب هست ، اگر از نظر پرسپکتیو نگاه کنیم باید بر روی کراپ هم جذاب باشد ، اگر از نظر کادر نگاه کنیم باید از فوکال پایین تر اسم ببرید که از 100 میلیمتر گفتید
    behzad_milad تشکر می‌کند.
    EOS 3000 N/EOS 5D ii/EOS 6D/24-105 F4/135 F2/50 F1.8STM

كاربر ويژه Anoosh-Em آواتار ها
    تشکر کرده
    12235

درود

به گفته های قبلی ام هم اضافه کنم استفاده از فاصله کانونی سلیقه ای نیست در واقع ،
    فاصله کانونی مشخص ، برای نوع پرتره مشخص است.
    آن بخش که پرتره تمام قد میخواهیم یا هد شات است که میتواند سلیقه ای باشد.

یعنی اگر شما لنز 50mm f1.4 تهیه کرده باشد و بخواهید آنرا روی کراپدار استفاده کنید با توجه به اینکه در ضریب کراپ ضرب میشود ( روی کنون میشود 80mm و نیکون 75mm )
    مشخصا این لنز برای پرتره نیم تنه تا کمی بسته تر ایده ال خواهد بود ، ممکن است بشود با آن تمام قد هم روی کراپدار گرفت اما آنقدری که 35mm برای این نوع پرتره ایده ال است 50mm و 85mm نخواهند بود.

چطور؟ یعنی برای اینکه بخواهیم روی با 50mm کادر 35mm داشته باشیم ، باید از سوژه فاصله بگیریم ( عقب برویم ) در نتیجه دیگر آن عمق میدان کم و بوکه ها رو نخواهیم داشت
    حال این بخش میتوان سلیقه ای باشد ، که برای شخصی ،خیلی این نوع پرتره ( تمام قد) اولویت نداشته باشه یا اگر هم پیش آمد، شخصا از محوی پس زمینه و بوکه ها صرف نظر میکند.

همینطور با 85mm آنهم روی کراپدار صرفا ایده ال برای پرتره های هد شات است و اگر از سوژه فاصله بگیریم هیچگاه نمیتوانیم همان کادر 50mm و 35mm رو با همان عمق میدان کم و بوکه ها داشته باشیم

موفق باشید
    behzad_milad، M.Nouri، persian.boy و 4 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر ويژه farhad44 آواتار ها
    تشکر کرده
    13937

سلام

برای من خیلی جالبه که دوستان به جای اینکه این تاپیک رو از اول بخوانند هر چند وقت یکبار این تکرار مکررات را در این تاپیک دوباره تکرار می کنند. اگر یکی حوصله کند و این تاپیک را از اول بخواند شبیه نوشته های روی یک استوانه چرخان هی تکرار می شود! برخی کاربران هم هستند که عادت کرده اند بدون آنکه اطلاعات درستی داشته باشند در هرجایی و در هر تاپیکی باشند و اظهار نظر کنند و هیچ ابایی از اظهار نظرهای غلط و اشتباه و بعد تصحیح و پس گرفتنهای مکرر ندارند!
    yaghoobi، mreza1001، FARID و 6 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    فرهاد حسيني

كاربر همراه adeliry آواتار ها
    تشکر کرده
    912

نقل قول نوشته اصلی توسط Anoosh-Pro نمایش پست ها
    درود

به گفته های قبلی ام هم اضافه کنم استفاده از فاصله کانونی سلیقه ای نیست در واقع ،
    فاصله کانونی مشخص ، برای نوع پرتره مشخص است.
    آن بخش که پرتره تمام قد میخواهیم یا هد شات است که میتواند سلیقه ای باشد.

یعنی اگر شما لنز 50mm f1.4 تهیه کرده باشد و بخواهید آنرا روی کراپدار استفاده کنید با توجه به اینکه در ضریب کراپ ضرب میشود ( روی کنون میشود 80mm و نیکون 75mm )
    مشخصا این لنز برای پرتره نیم تنه تا کمی بسته تر ایده ال خواهد بود ، ممکن است بشود با آن تمام قد هم روی کراپدار گرفت اما آنقدری که 35mm برای این نوع پرتره ایده ال است 50mm و 85mm نخواهند بود.

چطور؟ یعنی برای اینکه بخواهیم روی با 50mm کادر 35mm داشته باشیم ، باید از سوژه فاصله بگیریم ( عقب برویم ) در نتیجه دیگر آن عمق میدان کم و بوکه ها رو نخواهیم داشت
    حال این بخش میتوان سلیقه ای باشد ، که برای شخصی ،خیلی این نوع پرتره ( تمام قد) اولویت نداشته باشه یا اگر هم پیش آمد، شخصا از محوی پس زمینه و بوکه ها صرف نظر میکند.

همینطور با 85mm آنهم روی کراپدار صرفا ایده ال برای پرتره های هد شات است و اگر از سوژه فاصله بگیریم هیچگاه نمیتوانیم همان کادر 50mm و 35mm رو با همان عمق میدان کم و بوکه ها داشته باشیم

موفق باشید
    در دیافراگمهای باز، حداقل تا f 6 نسبت فاصله کانونی با فاصله سوژه جهت دسترسی به عمق میدان یکسان تقریبا برابر با نسبت فاصله کانونی ها است. یعنی اگه با لنز 50mm از سوژه 2.5 متر فاصله داشته باشیم برای داشتن همان عمق میدان با لنز 100mm باید فاصله هم دوبرابر بشه با سوژه و با لنز 200mm فاصله با سوژه جهت عمق میدان برابر باید 4 برابر بشه.( برای لنزهایی مثل 35، 50، 85، 100 و200 که صادقه)

از طرفی چون اندازه تصویر بر روی سنسور رابطه مستقیم و خطی با فاصله شیء از سنسور داره ( یعنی لنز 100mm تصویری دو برابر بزرگتر از لنز 50mm در فاصله یکسان تولید میکنه)، در این حالت غیر از نوع بوکه که به ساختار اپتیکی و تعداد پره های لنز و.... تفاوت چی میتونه باشه؟

تفاوت در پرسپکتیو حاصله و نوع بوکه میتونه باشه ولی عمق میدان!؟
    افشين دليري

Nikon D800, Nikkor 70-200 vrii, Nikkor 105mm, Nikkor 50mm 1.8G,Nikon SB 80DX, Mini S&S studio flash lighting MSFK-150-3

صفحه 81 از 164 نخستنخست ... 31 71 77 78 79 80 81 82 83 84 85 91 131 ... آخرینآخرین